surowce wtórne

i

Autor: UM Jastrzębie-Zdrój

W Jastrzębiu-Zdroju przemawiają przez wiaty autobusowe do rozsądku

2019-12-11 17:48

10 ton plastikowych śmieci „produkują” dziennie mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju. Władza plakatami umieszczonymi m.in. na wiatach przystanków autobusowych namawia ich, by jak najmniej używali plastików, a wkrótce będzie zachęcała do zamiany tzw. reklamówek na eko-torby.

Teraz magistrat prowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną pod hasłem „Bądź lepszy. Nie używaj plastiku”. Jest podzielona na tematyczne części. W pierwszej fazie ustawiona w centrum miasta tzw. instalacja ze śmieci miała im uświadomić, że zalew odpadów to nic dobrego. Teraz przyszła pora na fazę drugą kampanii Na przystankach w całym mieście pojawiły się plakaty informujące o tym, jak wiele każdy z nas może zrobić dla środowiska. Wystarczy sobie jedynie to uświadomić. Kolejna odsłona kampanii zaplanowana jest jeszcze w grudniu i będzie prowadzona pod hasłem: „Zamień foliówkę na eko-reklamówkę”. Jakie będą rezultaty tej kampanii?

Może zwiększy się (eko)świadomość w przyszłym roku, gdy wreszcie trzeba będzie płacić, tak jak w tzw. starych państwach UE, kaucję za plastikowe opakowania. Ma to być 20 groszy za butelkę. Czy dzięki wprowadzeniu systemu petów będzie mniej na wysypiskach? Można mieć wątpliwości. Wystarczy sprawdzić, ile np. butelek po piwie (kaucja z reguły 50 gr) jest zwracanych. Ta kaucja może być za niska, by się opłacało po nią fatygować do sklepu. Instrumentem, który (przynajmniej w teorii) ma ograniczyć ilość toreb foliowych w użyciu jest opłata recyklingowa. Wynosi 0,20 zł za jedną torbę plus VAT, chyba że sprzedający jest zwolniony z podatku od towarów i usług. Płaci za nią klient. Może opłata jest zbyt mała, by skłoniła do chodzenia po zakupy, jak dawno temu, z płócienną „taszką”? Jak na razie statystyczny Polak zużywa rocznie bez mała 500 foliówek, a taki Duńczyk... 4!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki