Wielki skandal na Jasnej Górze! Matka Boska Częstochowska okradziona z korony i sukni [Historia z Koprem]

2023-01-14 19:11

To była nie tylko zuchwała kradzież, ale i wielki skandal na Jasnej Górze. Matka Boska Częstochowska została okradziona z korony i sukni. - A to był dopiero wierzchołek góry lodowej - mówi Sławomir Koper w najnowszym odcinku vloga "Hitoria z Koprem", w którym wraz z Katarzyną Łuczyńską przypomina skandal, do jakiego doszło ponad sto lat temu w klasztorze ojców paulinów na Jasnej Górze. Zapraszamy do oglądania!

Historia z Koprem. Sławomir Koper o wielkim skandalu na Jasnej Górze

Jeden z największych skandali w polskim Kościele przypomina w najnowszym odcinku vloga "Historia z Koprem" historyk Sławomir Koper, autor książki "Mistycy, prorocy, szarlatani", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Harde. Koper to ekspert od ciekawostek historycznych i spraw, których próżno szukać w podręcznikach do historii. - Wydarzenia, które rozegrały się pod koniec 1909 roku w jasnogórskim klasztorze, były tak skandaliczne, że do dzisiaj pokrywa je zmowa milczenia - mówi Sławomir Koper w najnowszym odcinku swojego programu. - Sanktuarium na Jasnej Górze uchodzi za stolicę polskiego katolicyzmu, tymczasem ponad sto lat temu miały tam miejsce wydarzenia, do których miejscowi zakonnicy niechętnie sią przyznają - dodaje. A sprawa była kiedyś głośna na całą Europę! Sławomir Koper jednak zdradza, że polski Kościół zrobił wiele, aby sprawę wyciszyć.

Nowy odcinek vloga "Historia z Koprem"

O jaki skandal chodzi? Katarzyna Łuczyńska, autorka książki "Grzeszna i święta", współprowadząca vloga "Historia z Koprem", mówi, że zaczęło się od kradzieży w sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej. Okradziono bowiem Maryję z drogocennej korony i sukni inkrustowanej perłami! Zniknęło też mnóstwo złotej biżuterii stanowiącej dary wotywne. - To był dopiero wierzchołek góry lodowej. Kilka tygodni później z rozlewisk Warty wyłowiono sofę, w której znajdowało się ciało - opowiada Sławomir Koper. Kim była ofiara? Jak zginęła? Kto był mordercą? Co i ile wspólnego z morderstwem mieli zakonnicy z Jasnej Góry? Odpowiedzi na te pytania poznacie, oglądając nowy odcinek vloga "Historia z Koprem". Premiera jak zawsze w sobotę (7 stycznia 2023), o godz. 12, na kanale YouTube "Super Expressu" oraz na se.pl. Zapraszamy do oglądania!

Sonda
Czy lubisz czytać książki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają