Storczyki. Co robić by kwitły, jak szalone? Samo podlewanie nie wystarczy

i

Autor: Pixabay Storczyki. Co robić by kwitły, jak szalone? Samo podlewanie nie wystarczy

Storczyki czyli kwiaty miłości. Zastosuj prostą zasadę pielęgnacji a zakwitną tak, że padniesz z zachwytu!

2022-03-09 15:01

Storczyki to jedne z piękniejszych kwiatów zdobiących nasz parapet. Nazywane są także kwiatami miłości, bo panny młode upodobały je sobie w ślubnych bukietach. Gdy kwitną wyglądają obłędnie, jednak czasami z jakichś powodów tracą płatki i zamiast okazałego kwiecia, na parapecie straszą zielone badyle. Co zrobić, by storczyki kwitły jak szalone? Czym podlewać, jak przycinać? Wystarczy stosować kilka prostych zasad, by cieszyć oczy pięknymi kwiatami.

Orchidee czyli popularne storczyki to niewątpliwie jedne z najokazalej kwitnących roślin w naszych domach. Odmian ulubionych kwiatów naszych mam i babć jest około 40 tys. Niektóre z nich wolą stanowiska półcieniste, jak np. storczyki odmiany Phalaenopsis, a inne będą lepiej wzrastały w pełnym słońcu. Co zrobić, by cieszyły nasze oczy na dłużej? Storczyki będą kwitły jak szalone jeśli zastosujemy kilka prostych zasad. Oto one.

ZOBACZ TEŻ: Hiacynt. Odpowiednie podlewanie sprawi, że kwiaty będą kwitły dłużej

Żeby stroczki kwitły jak szalone trzeba pamiętać o odpowiednim podlewaniu, nawożeniu, a także przycinaniu. Kwiaty w doniczce wymagają także odpowiedniego podłoża– musi być wyjątkowo chłonne a zarazem przepuszczać powietrze. Dlatego najprościej będzie wybrać gotową mieszankę do storczyków. Niezwykle ważne jest także nawadnianie. Podlewanie storczyków wymaga specjalnego sposobu, ponieważ orchidee są bardzo narażone na gnicie korzeni. Storczyk musi mieć możliwość pobierania wody z powietrza. Ustaw naczynie z wodą za doniczką - roślina sama pobierze tyle wody ile będzie potrzebowała w danym momencie. Przy bezpośrednim podlewaniu pamiętaj, by unikać całkowitego zanurzania korzeni w wodzie. Kolejną ważną sprawą przy pielęgnacji storczyków jest nawożenie. Czasami kwiaty nie kwitną przez źle dobraną odżywkę. Storczyki najlepiej nawozić specjalistycznymi preparatami, które trzeba rozcieńczyć z wodą. Ważne by zaaplikować odpowiednią ilość preparatu. Jeśli będzie go zbyt mało storczyk nie zakwitnie, zbyt dużo spowoduje jedynie rozrost korzeni. Storczyki należy nawozić 2-3 razy w tygodniu. Co jeszcze robić by storczyki pięknie kwitły?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

QUIZ: Mikołajkowy generator pomysłów na prezent dla niego

Pytanie 1 z 7
Czy On lubi aktywność fizyczną?

Storczyki. Co robić, by kwitły jak szalone? Samo podlewanie nie wystarczy

Jednym z powodów, przez który storczyk nie kwitnie może być zły sposób przycinania rośliny albo jego brak. Na ogół przekwitnięte kwiatostany powinno się przycinać nad trzecim pąkiem. Dzięki temu storczyki będą kwitły jak szalone. Ale uwaga! Nie wszystkie gatunki tych kwiatów lubią ten sposób pielęgnacji. W przypadku orchidei Falenopsis - czyli tak zwanej Ćmówki trzeba poczekać do całkowitego obumarcia pędów, a następnie bezpiecznie je usunąć. Kolejną przyczyną braku kwiatów na naszym storczyku może być zbyt niska temperatura i światło. Orchidee to kwiaty ciepłolubne. Idealnie jeśli ustawimy je w lekko zacienionym miejscu i w temperaturze nie niższej niż 22 °C. Trzeba też pamiętać, że storczyki są bardzo delikatne i źle znoszą przeciągi.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: Amarylis. Kwiat przecudnej urody zakwitnie znów, jeśli o niego zadbasz. Sprawdź, jak to zrobić

Tańczące z Promocjami 22-02-2022