Słowacja przywraca kontrole na granicy

i

Autor: Shutterstock Słowacja przywraca kontrole na granicy

Podróże

Słowacja wprowadza ważne zmiany dla turystów z Polski. Będą obowiązywały w długi weekend czerwcowy

2023-05-09 14:43

Polacy, którzy planują długi czerwcowy weekend w Słowacji powinni wziąć pod uwagę zmiany, jakie wprowadził tamtejszy rząd. Na trzy tygodnie Słowacja przywraca kontrole na granicach. Termin zahaczy także o Boże Ciało.

Długi czerwcowy weekend 2023 w Polsce rozpoczyna się 8 czerwca. Ci, którzy zdecydują się właśnie tego dnia wyjechać w słowackie Tatry albo będą chcieli zwiedzić inne atrakcje tego kraju, muszą liczyć się z utrudnieniami na granicy.

Słowacja wprowadza ważne zmiany dla turystów. Będą obowiązywały w długi weekend czerwcowy

Powrót kontroli granicznych w Słowacji jest związany z międzynarodową konferencją ds. bezpieczeństwa Globsec. Wezmą w niej udział m.in. prezydenci grupy B9, także prezydent Polski - Andrzej Duda. Ważne spotkanie na szczycie będzie miało jednak wpływ na turystów. Władze Słowacji obawiają się, że konferencja może przyciągnąć także niepożądanych gości, którzy będą chcieli zakłócić jej przebieg. Dlatego od 24 maja do 8 czerwca wracają kontrole na granicach. Wjazd do kraju będzie możliwy jedynie na wybranych przejściach granicznych, a każdy przyjezdny zostanie poddany szczegółowej kontroli.

Słowacja tymczasowo przywraca kontrole na granicach. Gdzie obowiązują obostrzenia?

Od 24 maja do 8 czerwca Słowacja wprowadzi kontrole na granicach z Polską, Austrią, Węgrami, Czechami oraz na międzynarodowych lotniskach. Tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaleca, aby wszystkie osoby wjeżdżające na teren Słowacji miały w tym czasie przygotowane dokumenty, co znacznie przyspieszy kontrolę. Obywatelom Republiki Słowackiej i Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty. Pozostali muszą mieć aktualny paszport lub inne dokumenty uprawniające ich do pobytu na terytorium Republiki Słowackiej (zezwolenie na pobyt,wiza). Zmiany nie dotyczą członków Zintegrowanego Systemu Ratownictwa, osób wykonujących prace w rolnictwie lub leśnictwie jeśli prowadzą działalności w promieniu pięciu kilometrów od granic wewnętrznych Słowacji.

ZOBACZ TEŻ: Biały lotos 2. sezon. Miejsca z serialu, które warto odwiedzić w wakacje 2023. Sprawdź, gdzie kręcono hitowy serial HBO i jak dolecieć tam z Polski

QUIZ: Gdzie powinieneś pojechać na wakacje w Polsce?

Pytanie 1 z 10
W podróży jesteś niczym:
Podziemna Trasa Górnicza w Wieliczce ponownie otwarta