Co 7 młody Polak uzależniony od nauki. Zagrożenia płynące z testów wiedzy

2021-10-14 11:35
RAPORT Z ANTENY 26.04.2021: wielki powrót do szkół! W 11 województwach rusza nauka hybrydowa
Autor: Canva.com Co 7 młody Polak uzależniony od nauki. Zagrożenia płynące z testów wiedzy

Na podstawie wyników najnowszych badań dowiadujemy się, że aż co siódmy Polak może być uzależniony od nauki. Z reguły bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka zarówno młodych dorosłych, młodzieży, jak i dzieci, które to znajdują się pod wielką presją ciągłej nauki pod testy. Odgórnie narzucana testowa forma sprawdzania wiedzy oraz powszechny brak wyrozumiałości na popełniane błędy, przyczyniają się do powstawania niezdrowych nawyków Polaków w uczeniu się. Może to mieć ogromne, negatywne skutki dla psychiki.

Uzależnienie - czym jest?

Uzależnienie jest czymś, co utrzymuje się przez dłuższy czas. Jest to zachowanie powtarzalne, nagradzające oraz posiadające negatywne dla jednostki konsekwencje. W uzależnieniu nie mamy kontroli nad swoim zachowaniem, a jego odstawieniu towarzyszą przykre objawy.

Skala uzależnienia od nauki

Dr Atroszko z Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadził badania, z których wynika, iż w Polskich szkołach na sto osób, aż 15 może być uzależnionych od nauki. Dla porównania, od gier komputerowych uzależniona będzie jedna lub dwie osoby na sto. Przeliczając wyniki jego badań na populację młodych Polaków, otrzymujemy niepokojące liczby. Otóż w Polsce samych studentów jest około 1,2 mln, z których aż 180 tys. może być uzależnionych od nauki.

Negatywne skutki

Osoby cierpiące na uzależnienie od nauki, częściej będą odczuwały chroniczny stres, a także cierpiały na depresję, zaburzenia lękowe czy problemy zdrowia fizycznego.

Przyczyny uzależnienia

Głównymi przyczynami, powstawania młodzieży uzależnionej od uczenia się, zdają się być: nauka pod testy, system ciągłego oceniania, presja ze strony rodziców, problemy emocjonalne uczniów i studentów.

Problem uzależnienia od nauki powinien być rozpoznawany jak najwcześniej, aby móc znaleźć przyczynę i zażegnać go. Pozwoli to uratować zdrowie psychiczne, ale i fizyczne wielu młodych ludzi w Polsce.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Sonda
Czy system nauki pod testy zamknięte jest dobry?
Sedno Sprawy - Joanna Mucha
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE