Alarmujący stan psychiczny Polaków! Dominuje poczucie lęku i braku bezpieczeństwa

2021-10-14 10:07
smutek
Autor: Canva.com Alarmujący stan psychiczny Polaków! Dominuje poczucie lęku i braku bezpieczeństwa

Najnowsze badania wskazują na to, że Polakom często towarzyszą pozytywne emocje. Mimo to, aktualny stan psychiczny społeczeństwa jest alarmujący. 9/10 Polaków deklaruje brak poczucia bezpieczeństwa. Osoby młode, w wieku do 24 lat, niemal dwukrotnie częściej niż osoby po 50. roku życia deklarują, że czują lęk i/lub zniechęcenie. Rzadziej towarzyszą nam takie emocje jak gniew, złość czy wstyd, ale niestety także spełnienie. Warto rozmawiać o naszych nastrojach, szczególnie teraz. 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Według badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Słodka równowaga” emocją, która towarzyszy obecnie największej liczbie Polaków jest spokój. Mogłaby to być uspokajająca informacja, gdyby nie fakt, że deklaruje go jedynie 22% respondentów. Co piąty ankietowany wskazał na nadzieję, a aż 17% badanych przyznało, że czuje niepokój. Stosunkowo dużo wskazań uzyskał optymizm (16%) i szczęście (11%). Wśród najczęściej wymienianej dziesiątki emocji, znajduje się również brak poczucia bezpieczeństwa, czy zniechęcenie.

Przyczyny obniżonego nastroju

Negatywnym uczuciem, dominującym wśród Polaków jest niepokój, ale także zniechęcenie i smutek. Najczęściej wymienianym czynnikiem pogorszenia samopoczucia, są kwestie finansowe. 1/4 Polaków wskazuje na niezadowolenie finansowe, natomiast kolejna 1/4 wprost mówi o swoich problemach finansowych. Na nasz obniżony nastrój wpływają też życiowe zmartwienia oraz stan zdrowia własny lub bliskich.

Co poprawia Polakom humor?

Dla zdecydowanej większości Polaków (83%), najbardziej pomocnym narzędziem przy chęci poprawy nastroju, jest rozmowa z bliskim człowiekiem. Humor poprawia nam również zwykły uśmiech, podarowany nawet od obcej osoby. Przyznaje to co piąty Polak.

Na panujący w narodzie lęk, niezadowolenie i brak poczucia bezpieczeństwa, bez wątpienia wciąż poszukujemy odpowiedniego lekarstwa. Z zawodowego punktu widzenia, to głównie specjaliści od zdrowia psychicznego są w stanie nam pomóc. W przypadku braku czasu, chęci, czy środków finansowych, warto samemu poszukiwać sposobów na poprawę samopoczucia. I tak z przeprowadzonej ankiety wynika, że Polacy w momentach obniżonego nastroju stawiają na sen, odpoczynek, kontakt z naturą lub coś słodkiego. Ważne jest jednak, aby takie słodkie przekąski były w naszym życiu sporadyczne. Dla dobrego nastroju ważne jest bowiem prowadzenie zróżnicowanej diety.

Proste porady - jak poprawiać swój nastrój

Właściwa dieta połączona z aktywnością fizyczną może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Dbajmy więc o te dwa aspekty nie zapominając, że muszą one sprawiać nam przyjemność. Tylko przy takim uzyskaniu równowagi, doświadczymy realnego, pozytywnego wpływu na nasz nastrój.

Źródło: materiały prasowe

Sonda
Czy pogoda wpływa na Twoje samopoczucie?
Zmieniała facetów co pół roku. Kalina Jędrusik - największa seksbomba PRL | Historia z Koprem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE