Jak jeść rybę, żeby nie zaliczyć wpadki?

2019-10-30 11:27
Rybki na każdą porę
Autor: Shutterstock

Zgodnie z zasadami savoir-vivre nożem i widelcem jemy wędzone łososie i węgorze oraz solone i marynowane śledzie. Natomiast sztućce do ryb, czyli nieostry, skośnie zakończony, szeroki nóż i szeroki widelec, stosujemy do ryb pieczonych, gotowanych oraz smażonych.

Nóż do ryb nie służy do krojenia, ale do łatwiejszego pozbywania się ości. Powinien znaleźć się po prawej stronie talerza, a widelec – po lewej. Kiedyś do ryby podawano dwa widelce, jednak ten sposób jedzenia ryb został uznany za staromodny i nieelegancki, więc nie jest już praktykowany. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z obraniem ryby ze skóry i ości, możemy poprosić o to kelnera.

  • Konsumpcję ryby zaczynamy od usunięcia płetw.
  • Później końcówką noża do ryb lub klasycznego noża przecinamy rybę wzdłuż tułowia, mniej więcej w połowie, zaczynając od skrzeli i kończąc przy ogonie. Pod ostrzem noża powinniśmy wyczuć początek grzbietu ryby.
  • Następnie wsuwamy płasko nóż pod mięso, równolegle do ości. Używamy noża i widelca, aby oddzielić mięso od szkieletu. Jeżeli ryba jest prawidłowo usmażona, mięso będzie łatwo odchodzić od ości. Czynność powtarzamy z drugiej strony grzbietu, a następnie odwracamy rybę i postępujemy w ten sam sposób.
  • Skórę możemy oddzielić od mięsa ryby albo zjeść, w zależności od upodobań. Skórę nawijamy na nóż, a widelcem pomagamy sobie w jej podtrzymaniu. Podczas jedzenia ryby odkładamy szkielet, głowę, skórę i ogon na mniejszy talerzyk na odpadki. Mięso ryby możemy skropić cytryną.
  • Jeśli w trakcie jedzenia ryby wyczujemy w ustach ość, to językiem kładziemy ją na widelec, a następnie odkładamy na brzeg talerza. Jeśli ość utknęła nam między zębami, należy wstać od stołu i usunąć ją na osobności.

Dobieramy alkohol?

Nie obowiązuje już sztywna zasada, że tylko białe wina dobrze komponują się z daniami z ryb. Kieruj się swoim smakiem. Pamiętaj jedynie o tym, by były to wina wytrawne lub półwytrawne, nigdy słodkie czy półsłodkie.

Czerwone wino doskonale podkreśli smak łososia i tuńczyka.

Półwytrawne pasuje do ryb duszonych i gotowanych, na przykład pstrąga. Mocne wytrawne doskonale się sparuje z rybami smażonymi, pieczonymi i grillowanymi.

Do tradycyjnego śledzika w zalewie octowej podaje się wyłącznie wódkę i piwo.

 

Artykuł pochodzi z książki „Ryby”, która już niedługo pojawi się w salonikach prasowych i na stronie www.sklep.grupazpr.pl

Książka Ryby
Autor: Radoslaw Ślusarczyk
Najnowsze