Międzynarodowy Dzień Pizzy

i

Autor: pixabay.com

Pyszna pizza

Międzynarodowy Dzień Pizzy. Dodaj ten jeden składnik do przepisu, a zakochasz się w pizzy na nowo

2023-02-09 10:28

Już w czwartek, 9 lutego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. To święto, które łączy wszystkich miłośników wypiekane placka z dodatkami. Bez wątpienia pizza to jedna z najbardziej znanych i lubianych potraw na świecie. Choć kojarzy się ona przede wszystkim z Włochami, to dzisiaj praktycznie każdy kraj na świecie ma własny przepis na idealną pizzę. Skąd pochodzi i kiedy pojawiła się na stołach po raz pierwszy? Czy wiedzieliście, że są miejsca, w których dodają się do pizzy owady, kalmary, a nawet... jajko ma miękko?

Międzynarodowy Dzień Pizzy - 9 lutego. Takiego przepisu się nie spodziewaliście!

Pizza to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych i kultowych potraw na świecie. Ma nawet własne święto, już w czwartek 9 lutego wszyscy miłośnicy pizzy mogą zajadać się nią bez wyrzutów sumienia, bowiem tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jednak skąd się ona wzięła? Pizza kojarzy się jako jedna z flagowych potraw Włoch i faktycznie to w Neapolu była pierwsza pizzeria, która istnieje do dzisiaj. Po pojawieniu się w Italii pomidorów (przywiezionych z Ameryki) zaczęto wykorzystywać je do przyprawiania pizzy. Jednak jej historia jest bardziej skomplikowana, wypiekane placki chleba jedzono już nawet w starożytnym Egipcie, a w antycznym Rzymie popularne były focaccie przyprawiane ziołami i serem. Dzisiaj pizzę je na całym świecie, a w każdym kraju mają własne, nieco zmodyfikowane przepisy. 

Zobacz także: Promocje Pepco, że aż zagwiżdżecie z zachwytu. Ta sukienka to hit tego sezonu. Taniej nie znajdziecie

W Polsce olbrzymie kontrowersje budzi pizza hawajska, czyli z dodatkiem ananasa. Ma ona tylu samo przeciwników, co zwolenników. Jednak ananas to nie jest zdecydowanie najdziwniejszy dodatek, jaki można znaleźć na pizzy. Zobacz, jakie są najbardziej oryginalne połączenia na świecie. 

W Australii standardem jest pizza z mięsem z kangura albo krokodyla, zaś mieszkańcy Missouri uwielbiają pizzę z dodatkiem pieczonych cykad. Mówi się, że po takiej obróbce termicznej swoim smakiem przypominają orzechy. Niektóre pizzerię oferują nowoczesne połączenia, jak sery brie, winogrona czy rodzynki, a nawet owoce morze. W Ameryce Południowej można skosztować pizzy z kokosem, a Polakom zdecydowanie można zasmakować propozycja z Brazylii. W tym kraju do pizzy dodaje się bowiem groszek, buraki, a nawet marchewkę. Naszym zdaniem to brzmi swojsko i zdecydowanie lepiej niż pieczone cykady. Spróbujcie dodać nietypowe składnik do Waszej pizzy, a może odkryjecie przepis na miarę kultowej pizzy Margherity.  

Sonda
Lubisz pizzę?
Torunianie aresztowani za fałszywe banknoty. Grozi im gigantyczna odsiadka
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany