Polacy mają problemy ze spłatą długów

i

Autor: Shutterstock Polacy mają problemy ze spłatą długów

Na Święta Wielkanocne przybywa 17 proc. pożyczkobiorców. Jak zadłużamy się w okresie przedświątecznym?

2018-03-29 2:00

Wielkanoc to tradycyjnie czas przeznaczony dla rodziny, ale też niemały wydatek dla domowego budżetu. Polacy na organizację świąt wydadzą w tym roku średnio około 720 zł. Część z nas zdecyduje się pożyczyć pieniądze na przedświąteczne przygotowania oraz prezenty. Eksperci szacują, że zainteresowanie pożyczkami online wzrasta w tym okresie o 36 proc, a blisko 47 proc. klientów porównuje oferty przed ich zaciągnięciem. Jak to wygląda w praktyce?

-

Ile wydamy w tym roku na przygotowania do świąt?

Wielkanocne wydatki to przede wszystkim koszt przygotowania tradycyjnych potraw i deserów, które zagoszczą na naszych stołach oraz sumy wydane na upominki dla bliskich. Zgodnie z deklaracjami Polaków na zbliżające się święta planujemy przeznaczyć średnio około 720 zł. To niemała kwota nic więc dziwnego, że okres przedświąteczny zwykle powoduje zwiększone zainteresowanie pożyczkami. Eksperci szacują, że w tym okresie firmom pożyczkowym przybywa o 17 proc. więcej nowych klientów. Osoby, które po raz pierwszy decydują się na podpisanie umowy z danym pożyczkodawcą mogą liczyć na chwilówkę bez dodatkowych kosztów. Dodatkowo w okresie świątecznym instytucje pozabankowe częściej niż zwykle kuszą atrakcyjnymi promocjami, między innymi wyższymi kwotami pożyczki, dłuższym okresem kredytowania, brakiem kosztów czy nawet możliwością odroczenia terminu spłaty zobowiązania.

Powiększ

Przedświąteczne zakupy za pożyczkę

Według danych Loando.pl o 36 proc. wzrasta zainteresowanie pożyczkami w okresie przedświątecznym. Jeśli potrzebujemy zaciągnąć zobowiązanie finansowe, warto ufać jedynie tym firmom, które cieszą się długofalowym zaufaniem klientów. Z pożyczek pozabankowych skorzystał już co dziesiąty Polak, a 60 proc. spośród tych osób planuje zrobić to ponownie. Zanim wybierzemy ofertę firmy pożyczkowej sprawdźmy przede wszystkim jej wiarygodność oraz przeanalizujmy, czy będziemy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie w wyznaczonym terminie. Tylko rozsądnie podjęta decyzja pozwoli uniknąć problemów ze spłacaniem rat pożyczki. Ze statystyk pozyczkaportal.pl wynika, że spłacalność pożyczek online zaciąganych w okresie przedświątecznym wynosi 82 proc.

Warto oszczędzać przez cały rok i pilnować domowego budżetu, dzięki czemu później unikniemy problemów związanych z organizacją świąt. Jeśli pomimo oszczędności martwimy się czy wystarczy nam środków na przygotowanie wielkanocnego śniadania możemy wspomóc się pożyczką. Za sprawą nowoczesnych technologii proces pozyskania dodatkowych środków finansowych jest prostszy niż kiedykolwiek. Już 33 proc. pożyczek w okresie świątecznym zaciągamy przez smartfona. Wniosek możemy złożyć w każdej chwili z dowolnego miejsca, błyskawicznie otrzymując potrzebną kwotę. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z pożyczki, warto jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim przeanalizujmy całkowite koszty zobowiązania, uwzględniając odsetki oraz nasze możliwości finansowe. Dzięki temu po świętach bez problemu zwrócimy zaciągnięty dług - komentuje Michał Papliński, Country Manager w TWINO (właściciel Netcredit.pl i Incredit.pl).

W jaki sposób pożyczamy pieniądze?

Coraz więcej Polaków dostrzega korzyści jakie wynikają z korzystania z najnowszych technologii finansowych, w tym pożyczek internetowych. Dzięki fintechowym rozwiązaniom bez problemu możemy dopasować ofertę pożyczkową do swoich potrzeb i możliwości. Blisko 47 proc. klientów porównuje oferty firm pożyczkowych przed ich zaciągnięciem, najczęściej na dedykowanych do tego portalach takich jak np. porównywarki pożyczek online.

Okres przedświąteczny to tradycyjnie gorący czas dla sektora pożyczek online. Klienci sięgają wówczas po niewielkie kwoty na zakup produktów spożywczych na wielkanocny stół lub sfinansowanie prezentów dla najbliższych. Średnia wartość pożyczki online zaciąganej w okresie przedświątecznym wzrasta o 30 proc. Przed zaciągniciem zobowiązania warto porównać oferty poszczególnych pożyczek na specjalistycznych serwisach i portalach oraz wyliczyć, czy pożyczka będzie dla nas bezpieczna. W tym celu wystarczy zwykłe podsumowanie miesięcznych wydatków i przychodów. To powinno zapobiec ewentualnym problemom z nieterminową spłatą pożyczki – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.