Super Historia

i

Autor: "Super Express" Super Historia

Super Historia. Intrygi, seks i przemoc - zobacz ciekawostki z historii świata na Se.pl

2014-03-24 14:01

Co tym razem mamy dla Was w dodatku do Super Expressu? Zobaczcie - Super Historia jest kopalnią ciekawostek z historii świata!

Za wolność, równość braterstwo

14 lipca 1789 r. lud paryski zdobył Bastylię, rozpoczynając tym samym Wielką Rewolucję Francuską. Robespierre stał się jednym z jej twórców. Polityk cieszył się ogromną popularnością wśród rewolucjonistów. Zwłaszcza gdy został przywódcą Klubu Jakobinów. Po obaleniu króla w płomiennej mowie w Konwencie Narodowym domagał się kary śmierci dla monarchy. Wyrok wykonano.

Robespierre marzył o Francji, w której panuje "wolność, równość, braterstwo". Aby wcielić rewolucyjne zasady w życie, on i jego zwolennicy przejęli w kraju władzę. Dla osiągnięcia celu nie cofali się przed niczym.

Rasputin, prorok i demon seksu

Był ulubieńcem carowej Aleksandry, której syna uzdrowił. Dzięki temu zwykły chłop, analfabeta, który podawał się za proroka, wkrótce stał się najbardziej wpływową osobą na dworze ostatniego cara Rosji Mikołaja II. Przez całe życie Rasputin cieszył się sławą demona seksu, a to głównie za sprawą imponującego przyrodzenia i niezwykłej wytrzymałości seksualnej.

Koniec superimperium

ZSRR obejmował obszar 22 mln km kw., od Morza Bałtyckiego po Pacyfik. Przez niemal cały XX wiek był jednym z najpotężniejszych państw świata. Jednak pod koniec lat 80. Związek Radziecki zaczął się chwiać w posadach, a w 1991 r. oficjalnie przestał istnieć. Dlaczego?

Polski zamach na Hitlera

Sześciokołowy mercedes z wyprężonym wodzem stojącym na przednim siedzeniu i wyciągającym rękę w nazistowskim geście minął zasadzkę, skręcił w Aleje Jerozolimskie i zniknął z oczu zamachowców. Wszystko przepadło. Historia, którą można było zmienić, potoczyła się dalej.

Warszawiacy, jeszcze w szoku po przebiegu wypadków wojennych, patrzyli w milczeniu, jak mały człowieczek, ledwie wystający z wielkiej limuzyny, zwiastuje koszmar okupacji. W tym czasie Leni Riefenstahl, ulubiona artystka Hitlera, miała już gotowy, nakręcony w Alejach kolejny propagandowy film.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki