Szybki i skuteczny sposób na wyczyszczenie kratki z piekarnika. Zrób to zanim włożysz do niego świąteczne ciasto

i

Autor: Finn Bjurvoll Hansen/Pixabay Szybki i skuteczny sposób na wyczyszczenie kratki z piekarnika. Zrób to zanim włożysz do niego świąteczne ciasto

Porządki

Szybki i skuteczny sposób na wyczyszczenie kratki z piekarnika. Zrób to zanim upieczesz na niej świąteczne ciasto

2022-12-13 13:32

Czyszczenie kratki z piekarnika to obowiązkowa czynność jeśli podczas ostatniego pieczenia zapiekły się na niej resztki tłuszczu i jedzenia. Jest mnóstwo sposobu na to jak wyczyścić ruszt z piekarnika ale najlepiej będzie wybrać prosty i skuteczny sposób bez żrącej chemii. Sprawdź czym wyczyścić klatkę kuchenki gazowej i elektrycznej.

Jeśli chcemy uniknąć dymu i nieprzyjemnego zapachu spalenizny podczas kolejnego pieczenia np. ciasta, lepiej wyczyścić kratkę od piekarnika, na której są resztki tłuszczu i jedzenia. Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić przypalony ruszt kuchenki gazowej lub elektrycznej użyj składników, które masz w kuchni.

Jak wyczyścić ruszt od piekarnika? Tak pozbędziesz się spalenizny z kratki bez żrących środków chemicznych

Stary i przypalony tłuszcz na kratce piekarnika potrafi zepsuć nie tylko atmosferę w domu (swąd spalenizny nie należy do najprzyjemniejszych, a nie rzadko zdarza się także zadymienie), ale także smak przygotowywanej potrawy, dlatego warto zadbać o to, by kratka była zawsze czysta. Jednak zamiast sięgać po agresywne środki chemiczne, lepiej użyć pasty sodowej, która nie tylko skutecznie usunie spaleniznę ale także nie będzie miała negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Jak skutecznie wyczyścić kartkę od piekarnika bez szorowania żrącymi chemikaliami?

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie przypalonej kratki od piekarnika jest użycie pasty sodowej. Żeby ją przygotować wystarczy zmieszać 70 g sody oczyszczonej z łyżeczką szarego mydła (w płynie) i odrobiną wody. Gotową pastę nakładamy gąbką na kratkę. Czekamy 5 - 10 minut. Niestety taki sposób zadziała tylko wtedy jeśli kratka jest tylko lekko przypalona. Jeśli ruszt jest mocno zabrudzony, trzeba będzie wyszorować go druciakiem. Grube warstwy brudu można zedrzeć specjalnym skrobakiem lub łyżką.  Zazwyczaj jednak wystarcza zielona część zwykłej gąbki do zmywania naczyń. W przypadku starych zabrudzeń, warto wcześniej zanurzyć kratkę w gorącej wodzie, odlać płyn po 3 minutach i dopiero nałożyć pastę sodową na jej powierzchnię. Żeby usunąć pozostałości tłuszczu i białe smugi po sodzie, warto przetrzeć powierzchnie wodą z octem.

Czyszczenie piekarnika sodą

Soda oczyszczona świetnie radzi sobie z zabrudzeniami spalenizną. W dodatku to składnik wielu ciast. W odpowiednich ilościach nie szkodzi naszemu zdrowiu. W przeciwieństwie do agresywnych środków czystości. Podczas sprzątania wdychamy substancje chemiczne, a żrące środki używane do usuwania spalenizny często zostają jeszcze przez jakiś czas na kratce, blaszce lub w piekarniku i przedostają się do ciasta lub innych potraw przygotowywanych w wysokiej temperaturze.

ZOBACZ TEŻ: Błysk patent na mycie okien przed świętami. Dodaj kroplę do wody, a szyby będą czyste jak łza. Ten składnik zapobiega osadzaniu się brudu

Sonda
Najlepszy domowy środek do sprzątania to:
Wigilia w bydgoskim Starym Fordonie
Nasi Partnerzy polecają