Uwaga! Jak żyć z niskim ciśnieniem

2020-01-09 8:10
Kawa na niskie ciśnienie
Autor: Shutterstock

Niedociśnienie nie jest tak groźne jak nadciśnienie, ale bywa bardzo męczące. Przypadłość ta dotyka kilku procent populacji. Najczęściej z jej powodu cierpią dorastające dziewczęta i kobiety. Przyczyny zbyt niskiego ciśnienia nie są do końca znane. Sprzyja mu siedzący tryb życia, może towarzyszyć depresji albo innym zaburzeniom emocjonalnym. W większości krajów niskiego ciśnienia nie uważa się jednak za chorobę.

Za zbyt niskie ciśnienie (hipotonia) przyjmuje się takie poniżej 90/60 mm Hg u kobiet i 100/70 mm Hg u mężczyzn. Ale na ogół nie jest to stan stały. W ciągu dnia może ono bowiem iść w górę, a potem znowu się obniżyć.

TRZY FORMY HIPOTONII

 • Niedociśnienie pierwotne, określane jako wrodzone lub genetyczne – to skutek dysproporcji pomiędzy pojemnością wyrzutową serca a szerokością naczyń krwionośnych. Przekrój naczyń krwionośnych jest za duży, żeby sercu udało się wytworzyć wystarczające ciśnienie. W efekcie tkanki są źle zaopatrzone w tlen,
  co jest przyczyną rozmaitych dolegliwości.
 • Niedociśnienie ortostatyczne – w tym przypadku spadek ciśnienia jest krótkotrwały i występuje podczas nagłej zmiany pozycji, np. z leżącej na stojącą albo podczas dłuższego stania. Na krew działa siła ciążenia – podczas nagłego wstawania albo długiego stania odpływa ona w kierunku nóg i tam się gromadzi. Mniejsza ilość krwi powraca do serca, co powoduje gwałtowny spadek ciśnienia. 
 • Niedociśnienie wtórne, jest też nazywane objawowym – jest symptomem np. anemii, niedoczynności tarczycy, padaczki. Zdarza się w okresie rekonwalescencji po ciężkich chorobach infekcyjnych, operacjach. Może też być wynikiem silnego stresu, odwodnienia, krwotoku, rozległych oparzeń albo konsekwencją zażywania niektórych leków (antyarytmiczne, odwadniające, psychotropowe). Jest to czasami niebezpieczne, np. gdy lek obniży i tak niskie ciśnienie. Warto czytać dołączone do lekarstw ulotki i dokładnie wypytać o to lekarza.

NA ZWOLNIONYCH OBROTACH

Niedociśnienie tętnicze rzadko stwarza zagrożenie dla zdrowia, powoduje raczej mniejsze lub większe uciążliwości, które utrudniają codzienne życie. Objawy hipotonii to: osłabienie, brak energii życiowej, zwiększona potrzeba snu, poranne zmęczenie i senność nawet po długim spoczynku nocnym, kłopoty z koncentracją, nadwrażliwość na ból. Niektóre osoby z za niskim ciśnieniem narzekają na zimne ręce i nogi (organizm tak dysponuje krwią, by dostatecznie odżywić najważniejsze organy wewnętrzne, więc ogranicza ukrwienie kończyn), uciskające bóle głowy w okolicy czoła i skroni, które mają charakter przejściowy lub stały, oraz napadowe zawroty głowy. ą tacy, którzy cierpią na niewielkie,  ale stałe uczucie zawrotu. Przyzwyczaili się do niego i nie zakłóca im ono normalnego funkcjonowania. Napadowym, silnym zawrotom głowy towarzyszą niekiedy mroczki przed oczami, a także szum w uszach. Można mieć też nudności, wymioty i skłonność do omdleń. Objawy nasilają się przy dłuższym staniu, przebywaniu w tłoku lub pomieszczeniu źle wietrzonym, pod wpływem zmiany frontów atmosferycznych, ciśnienia barycznego, temperatury powietrza, strachu lub innych silnych bodźców.
Niegroźna utrata świadomości trwa od kilku sekund do kilku minut. Jeśli przedłuża się, można podejrzewać, że nastąpiła z innych, poważniejszych przyczyn. Nieprzyjemnym uczuciem charakterystycznym dla niedociśnienia jest ucisk w okolicy serca, który może łączyć się z zadyszką lub trudnościami w oddychaniu.

POMOGĄ DOMOWE SPOSOBY

Większość symptomów niskiego ciśnienia może też być przejawem innych schorzeń. Dlatego najpierw trzeba wykonać badania, które pozwolą określić, z jakim rodzajem hipotonii mamy do czynienia.

W przypadku hipotonii wtórnej trzeba leczyć podstawową chorobę, np. anemię. Niedociśnienia pierwotnego oraz towarzyszącego gwałtownej zmianie pozycji nie leczy się farmakologicznie, gdyż jest to tylko skłonność do pewnych dolegliwości, które pojawiają się w określonych sytuacjach, a nie choroba. Stąd przy pewności, że przyczyną niskiego ciśnienia nie jest inne schorzenie, trzeba spróbować samemu nad nim zapanować. Oto kilka rad:

 • Nie zrywaj się z łóżka. Po przebudzeniu poleż chwilę, przeciągnij się, zrób na leżąco kilka ćwiczeń, powoli usiądź, spuść nogi i dopiero wstań.
 • Weź naprzemienny prysznic chłodną i ciepłą wodą (zakończ chłodną), by poprawić krążenie. Samopoczucie polepszy masaż całego ciała – zaczynając od nóg, nacieraj skórę rękawiczką frotte.
 • Spaceruj, zwłaszcza w pagórkowatym terenie lub brzegiem morza, przy niewielkim wietrze. Dobrze robi też pływanie, jazda na rowerze.
 • Unikaj zadymionych, źle wentylowanych pomieszczeń i dużych skupisk ludzi.
 • Jadaj częściej niewielkie porcje – głód może prowadzić do spadku ciśnienia.
 • Pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie. W czasie upałów więcej, bo niedobór płynów wpływa na obniżenie ciśnienia.
 • Wystrzegaj się przebywania w pełnym słońcu.

Więcej na temat ciśnienia dowiesz się z książki "Ciśnienie pod kontrolą", która jest dostępna w salonikach prasowych i na stronie www.sklep.grupazpr.pl w zakładce SuperPoradnik

Ciśnienie pod kontrolą
Autor: Beata Mierzejewska
Najnowsze