Gdańsk: Ten mural budzi SKRAJNE EMOCJE! Dlaczego?

2019-12-05 7:00 Patryk Rosiński / PT
Mural we Wrzeszczu
Autor: Marcin Głuszek Mural we Wrzeszczu

We Wrzeszczu powstał mural, na którym widać siedzącą na ławce parę. Z pozoru romantyczna scena wywołała olbrzymią dyskusję w sieci. Setki komentarzy, nawet bardzo krytycznych, zalały internet. Zdaniem niektórych przedstawiony mężczyzna jest zbyt pewny siebie, a kobieta zawstydzona i nieśmiała, co zaburza koncepcję równouprawnienia płci. Jak jest w rzeczywistości?

Dzieło budzi emocje odwrotne od zamierzonych, oczywiście tylko u niektórych. Część internautów zarzuca mężczyźnie uśmiechającemu się do onieśmielonej kobiety zbyt dużą pewność siebie, próbę dominacji i nierówne traktowanie.

Mural powstał na zlecenie znajdującej się naprzeciw kliniki dentystycznej. Został wykonany przez znanego w Trójmieście artystę Marka "Looney" Rybowskiego. Jak twierdzą zleceniodawcy, projekt nie zakładał niczego obraźliwego.

- Mężczyzna na muralu jest pewny siebie, ale przecież nie ma w tym nic złego. W pewności siebie pomaga mu zdecydowanie, szeroki równy uśmiech. Poczucie własnej wartości jest ważne dla każdego, pomaga czuć się lepiej, co przekłada się zarówno na życie zawodowe, jak i to prywatne. Cały mural został entuzjastycznie przyjęty przez społeczność, co widać po komentarzach w internecie, ale również w tych, których byliśmy osobiście świadkami na ulicy - mówił reporterowi Radia ESKA Marcin Głuszek z Perfect Smile Clinic zamawiającej mural.

Posłuchaj jak Marcin Głuszek opisuje zamysł muralu:

Mural został namalowany na murze nasypu kolejowego. Można go zobaczyć przy ulicy Księdza Józefa Zator-Przytockiego. Mieszkańcy Wrzeszcza, którzy przechodzą obok nowego dzieła, nie zauważają w nim nic złego. - Ja tu widzę szczęśliwych ludzi, szczerze się uśmiechających - twierdzi jedna z pytanych przez nas mieszkanek Gdańska.

Posłuchaj co na temat muralu myślą mieszkańcy:

Mural okolicznym przedsiębiorcom spodobał się na tyle, że chęć zamówienia kolejnego zapowiedziała już jedna z firm okulistycznych.