Czy musimy wpuszczać do domu policję w czasie Wigilii? Wyjaśniamy!

2020-12-22 9:50
POLICJANT
Autor: KSP

W tym roku wigilijny wieczór będzie zupełnie inny. Z powodu panującej epidemii rząd wydał rozporządzenie, że na wieczerzy wigilijnej oprócz domowników może przebywać jeszcze 5 osób. Większość zastanawia się, czy policjanci mogą wejść w trakcie wieczerzy wigilijnej i kontrolować liczbę domowników? Wyjaśniamy.

Do 24 grudnia zostało raptem dwa dni. Większość z nas zamiast cieszyć się magią świąt zastanawia się, czy do ich drzwi nie zapuka policja i nie zakłóci rodzinnego spokoju. Co prawda policja uspokaja, że w kwestii liczby uczestników wigilijnych nie zamierza nikomu psuć wieczoru kontrolami. Ale nigdy nie wiadomo.

Czy musimy wpuścić policjantów do domu?

Według obowiązującego prawa nie mamy obowiązku wpuszczać nikogo do naszego domu. Również policjant bez stosownego nakazu nie może wejść na naszą posesje, do naszego domu czy mieszkania. Obowiązek wpuszczenia funkcjonariuszy policji jest tylko wtedy, kiedy zamierzają dokonać przeszukania w celu: wykrycia, zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej. Znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym. Muszą okazać stosowne postanowienie sądu bądź prokuratora (nakaz). Przeszukanie zawsze musi odbywać się przy udziale świadka, którym może być inny funkcjonariusz albo np. sąsiad. Policjant może wejść bez nakazu np. w razie zagrożenia życia.

Musi być jednak umundurowany i pokazać legitymację służbową, a nakaz dostarczyć w ciągu 7 dni. Policja nie może wejść do domu w celu pouczenia, np. przy naruszaniu ciszy nocnej czy też dziennych hałasach.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE