Głowy do góry! Na niebie nad Warszawą dużo się będzie działo!

2020-08-14 19:26 Izabela Kraj
Będzie się działo nad Warszawą
Autor: Tomasz Radzik/Super Express, SHUTTERSTOCK Głowy do góry. 15 sierpnia w stolicy na niebie mnóstwo atrakcji

W sobotę w Warszawie parokrotnie trzeba będzie zadrzeć głowy do góry. Bo na niebie nad Warszawą dużo się będzie działo! Pierwsza okazja do zobaczenia czegoś niezwykłego pod chmurami będzie chwilę po południu, kolejna kilka godzin później...

Żeby uczcić Cud nad Wisłą, wystarczy spojrzeć w niebo! Podczas centralnych uroczystości 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej około godz. 12.05 nad Placem Piłsudskiego pojawią się polskie i amerykańskie myśliwce F-16, a także samoloty Iskra, które w powietrzu ułożą flagę Polski. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, w przelocie weźmie udział sześć samolotów F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w ugrupowaniu "GROT" oraz formacja czterech samolotów F-16 z 480. Eskadry Lotniczej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki stacjonującej w Europie. Ponadto - jak dodał MON - piloci z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego wykonają przeloty centralnie nad miejscami pamięci związanymi z Bitwą Warszawską 1920 roku m. in. w Ossowie, gdzie zobaczymy "Biało-Czerwone Iskry". Również w południe atrakcje na niebie zobaczą mieszkańcy Radzymina. Tam punktualnie o godz. 12.00 zainaugurowany zostanie przelot w ugrupowaniu TS-11 Iskra w tzw. "szarym malowaniu". Wykonają to piloci samolotów M-346 Bielik.

Ale to nie koniec podniebnych atrakcji w sobotę!

Dla trochę starszych - lot symulacyjny myśliwcem F-16
Autor: Wikimedia Commons Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Od piątku do niedzieli odbywa się malownicze widowisko – Balonowy Cud nad Wisłą. Z kilkunastu miejsc w Warszawie rano i wieczorem startować będą balony na ogrzane powietrze.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 10 NASZYCH SPOSOBÓW NA ŚWIĘTOWANIE BITWY WARSZAWSKIEJ

O godz. 6 w sobotę balony mają wylecieć w niebo nad miastem z kilku lokalizacji.

Start "lisa", czyli balonu z kilkunastometrową biało-czerwoną flagą, za którym będą podążać kolejni piloci z Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego zaplanowany został na 15 sierpnia. By zobaczyć ten wyjątkowy balon, trzeba patrzeć w niebo w godzinach: 17.30 – 18. Replikę Montgolfiery pilotować będzie Mateusz Rękas, zdobywca m.in. Pucharu Gordona Bennetta.

MARKO BEZRUCZKO - UKRAIŃSKI GENERAŁ CZYM SIĘ ZASŁUŻYŁ, ŻE DOSTAŁ SKWER W STOLICY?

Balony w ciągu dnia startować też będą m.in. z Poniatówki i Plaży Romantycznej

Harmonogram balonowych atrakcji możesz też sprawdzić TUTAJ