Ukraiński generał ma skwer w Warszawie. Czym się zasłużył Marko Bezruczko? [GALERIA]

2020-08-13 13:45 Izabela Kraj
Ukraiński generał patronem skweru w Warszawie
Autor: Materiały prasowe Ukraiński generał patronem skweru w Warszawie

Przy ul. J.K. Ordona, na wysokości ulic Jana Kazimierza i Wschowskiej odsłonięta została tablica z nazwą skweru polsko-ukraińskiego bohatera. – Człowiek, którego własna świadomość i tożsamość określała jednoznacznie jako Ukraińca, został jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Wojny, którą my, Polacy, słusznie postrzegamy jako jeden z naszych największych wojskowych triumfów w historii - powiedział wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski na uroczystości.

Generał Marko Bezruczko (1883-1944) urodził się w carskiej Rosji i tam uczył się żołnierskiego fachu. Gdy tylko uzyskał taką możliwość, zaangażował się w służbę na rzecz niepodległości Ukrainy, stając na czele I Oddziału Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Z ramienia ukraińskich formacji zasłużył się w obronie Rzeczypospolitej. A pochowany został na wolskim cmentarzu prawosławnym.

– Człowiek, którego własna świadomość i tożsamość określała jednoznacznie jako Ukraińca, został jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Wojny, którą my, Polacy, słusznie postrzegamy jako jeden z naszych największych wojskowych triumfów w historii – zgodnie zresztą z oceną profesjonalnych historyków, którzy tę wojnę i kluczową dla jej losów Bitwę Warszawską zaliczają do najważniejszych w dziejach Europy i świata – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy i dodał: – Mam nadzieję, że ten skwer będzie dobrze służył mieszkańcom Woli i całej stolicy, ale też przyczyni się do utrwalania pamięci o silnych polsko-ukraińskich związkach i budowania przyjaźni między naszymi narodami.

Ukraiński generał patronem skweru w Warszawie
Autor: Materiały prasowe Ukraiński generał patronem skweru w Warszawie

W wydarzeniu wzięli udział także Andrij Deszczycia - Ambasador Ukrainy oraz przedstawiciele Społecznej Inicjatywy Opieki nad Mogiłami Żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Inicjatorami upamiętnienia gen. Marka Bezruczki w nazewnictwie Warszawy są stołeczni radni, którzy 30 lipca 2020 r. podjęli stosowną uchwałę. - Przedstawiałem tę uchwałę na forum rady jako inicjatywę Koalicji Obywatelskiej, ale została ona przyjęta jednogłośnie. Takie projekty łączą. Jestem dumny, że w historii Warszawy mamy takich bohaterów - mówi nam radny Jarosław Szostakowski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy.

Wielkim wydarzeniem z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie też sobotnie widowisko na Stadionie Narodowym. Zobacz film jak powstawała scenografia do tej inscenizacji. To robi wrażenie!

Bitwa Warszawska na Narodowym. Tak powstawała scenografia do wielkiego widowiska

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.