Kazimierz Klimczak

i

Autor: SE

Padła data pogrzebu

Najstarszy Polak i powstaniec warszawski nie żyje. Miał 109 lat. Kiedy pogrzeb płk Kazimierza Klimczaka?

2023-07-21 8:08

Jak grom z jasnego nieba 14 lipca spadła informacja o śmierci płk Kazimierza Klimczaka ps. „Szron”. Pułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej, najstarszy żyjący uczestnik powstania warszawskiego, a zarazem najstarszy Polak zmarł w wieku 109 lat. W piątek, 28 lipca, odbędzie się jego pogrzeb.

Nie żyje płk Kazimierz Klimczak. Najstarszy Polak miał 109 lat

Kazimierz Klimczak urodził się 15 lutego 1914 w Ciepłowie w woj. wielkopolskim. Brał udział w kampanii wrześniowej. Mimo ran odniesionych w 1939 r. walczył w Powstaniu Warszawskim. Dostał się do niewoli, ale udało mu się zbiec z transportu. Ponad rok ukrywał się na wsi, później wrócił do zrujnowanej stolicy. Po wojnie był działaczem Związku Inwalidów Wojennych RP. W 2017 r. został awansowany na stopień pułkownika.

Kazimierz Klimczak ps. „Szron” był najstarszym powstańcem warszawskim, a także od 5 kwietnia 2022 roku, od śmierci Stanisława Kowalskiego (†111 l.), najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce. Zmarłego 14 lipca powstańca pięknymi słowami pożegnał Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Miasto Stołeczne Warszawa dziękuje za wszystko i nigdy o Panu nie zapomni. Cześć Jego pamięci - napisał w mediach społecznościowych.

Ostatnie pożegnanie płk Kazimierza Klimczaka

Pogrzeb zmarłego powstańca płk Kazimierza Klimczaka odbędzie się w piątek, 28 lipca. Najpierw o godz. 12:30 odprawiona zostanie msza św. pogrzebowa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15. Następnie o godz. 14:30 kondukt żałobny odprowadzi zmarłego na cmentarz, gdzie spocznie w rodzinnym grobie. Płk Kazimierz Klimczak spocznie na Starych Powązkach (wejście VI)

Sonda
Czy znasz/znałeś osobiście jakiegoś Powstańca Warszawskiego?