Wybitny aktor miał 94 lata

Widzowie pokochali go za rolę Gustlika w "Czterech pancernych i psach". Franciszek Pieczka zagrał w ponad 100 filmach

2022-09-23 21:27

Smutna wiadomość o śmierci Franciszka Pieczki pogrążyła w żałobie cały świat filmu. Wybitny aktor odszedł w wieku 94 lat, o czym poinformowała jego rodzina. Widzowie pokochali go za role w tak kultowych tytułach, jak "Czterej pancerni i pies" czy "Konopielce". Tym samym aktor dołączył do swojej zmarłej w 2004 roku żony, Henryki Pieczki. Byli małżeństwem przez 50 lat! Doczekali się także dwójki dzieci. Jak zaczęła się kariera Franciszka Pieczki? Przypominamy najważniejsze fakty z życia aktora.

Franciszek Pieczka był prawdziwym autorytetem w świecie filmu. Za te role pokochali go widzowie w całej Polsce! Przez 50 lat był wierny tylko jednej kobiecie

Franciszek Pieczka na stałe wpisał się w karty historii polskiego filmu. Aktor, znany z ról w tak kultowych tytułach, jak "Czterej pancerni i pies", "Konopielce" czy "Quo vadis" potrafił wykreować na ekranie postaci pełne magnetyzmu. Jak zaczęła się kariera Franciszka Pieczki, który zmarł w piątek, 23 września, w wieku 94 lat? Do końca pozostawał aktywny zawodowo. W ostatnich latach grał m.in. w popularnym serialu komediowym "Ranczo".

Aktor, który pochodził ze Śląska, z niewielkiej miejscowości Godowo, kinem interesował się już od najmłodszych lat. Kiedy więc tylko skończyła się II Wojna Światowa, rozpoczął studia aktorskie jako absolwent warszawskiego PWST. Swoje pierwsze kroki jako profesjonalny aktor Franciszek Pieczka stawiał na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze. Na dłużej związał się jednak dopiero z Teatrem Ludowym w Nowej Hucie, prowadzonym przez Krystynę Skuszankę. Występował tam przez blisko dekadę!

Od 1974 roku był także twarzą Teatru Powszechnego w Warszawie, gdzie grał aż do 2015 roku. Choć w ciągu swojego życia zagrał w ponad 100 filmach - łącznie Franciszek Pieczka miał mieć na koncie aż 126 ról - największą popularność przyniosła mu rola Gustlika w kultowym serialu "Czterej pancerni i pies". 

Franciszek Pieczka został także uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem państwowym - w 2017 roku został Kawalerem Orderu Orła Białego. Zaledwie w zeszłym roku aktorowi przyznano także Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Filmowców Polskich, jako ukoronowanie jego bogatego dorobku artystycznego. Poniżej możecie przypomnieć sobie jedną z najbardziej znanych ról Franciszka Pieczki. Na tym serialu wychowało się całe pokolenie!

Widzowie pokochali go za rolę Gustlika w Czterech pancernych i psach. Franciszek Pieczka zagrał w ponad 100 filmach

i

Autor: SE.pl

Franciszek Pieczka stracił żonę w 2004 roku. Doczekali się dwójki wspólnych dzieci. Byli małżeństwem przez blisko pół wieku

Franciszek Pieczka był człowiekiem głęboko wierzącym - jeszcze przed śmiercią pytany o to, czy boi się jej odpowiadał, że prosi jedynie Boga o to, aby mógł odejść w spokoju i wśród bliskich. Niestety, wśród tych nie było już żony wybitnego aktora. Henryka Pieczka, z którą aktor był związany przez blisko 50 lat, zmarła w 2004 roku. 

Teraz Franciszek Pieczka mógł dołączyć do ukochanej żony, o której wzruszająco mówił, że pragnął odejść przed nią. Razem doczekali się także dwójki wspólnych pociech - Ilony i Roberta. Choć to film i aktorstwo należały do największych miłości aktora, zawsze starał się być oparciem dla swojej rodziny. Franciszka Pieczki będzie bardzo brakować zarówno widzom, jak i fanom, jednak jego role pozostaną z nami już na zawsze.

Franciszek Pieczka pozostawił po sobie cały dorobek znakomitych ról. Aktora będzie bardzo brakować zarówno jego bliskim, jak i fanom! Więcej w naszej galerii zdjęć poniżej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE