Groby psów i kotów. Na tym cmentarzu pochowane są zwierzęta znanych Polaków. (Nie)zapomniani WIDEO

Cmentarz dla zwierząt w Koniku Nowym
Autor: mat. własny Grób Suprona, psa Marii Czubaszek

Do niedawna chowanie swoich pupili było uznawane za fanaberię. Padłe zwierzęta chowano w lasach lub przydomowych ogródkach. Teraz jest to zabronione. Martwe psy i koty trzeba utylizować. Ci, którzy nie chcą poddać kremacji zwierząt, które traktowali jak członków rodziny, mogą pochować je na specjalnych cmentarzach. Pierwsze takie miejsce w Europie, powstało już w 1881 roku na terenie Hyde Parku w Londynie. Największy znajduje się natomiast we Francji. Na Cimetière des Chiens w Asnières-sur-Seine nieopodal Paryża znajduje się 90 tysięcy pochowanych zwierząt, w tym małpy, lwy, konie czy rybki akwariowe. Najwięcej cmentarzy dla zwierząt jest natomiast w Stanach Zjednoczonych. W Polsce na cmentarz dla zwierząt domowych trzeba było czekać aż do 1991 roku. W "(Nie)zapomniani. Cmentarne historie" niezwykle ciekawa rozmowa z panem Dawidem Wojdą, właścicielem cmentarza w Koniku Nowym.

To właśnie tu pod Warszawą powstał pierwszy cmentarz dla zwierząt. Obecnie w Koniku Nowym ulokowane są dwa cmentarze dla zwierząt domowych. Pogrzebane są tu głównie psy i koty. W 2013 roku teren starego cmentarza Psi Los okazał się zbyt mały i otwarto nowy, po drugiej stronie szosy. Pochowane są także: króliki, szczury, myszy, tchórzofretki, szynszyle, ptaki ozdobne, żółtwie, chomiki, świnki morskie, a także jeden koń (skremowany) i wąż. Wcześniej taki cmentarz Polacy mogli zobaczyć tylko w filmie "Kochaj albo rzuć" z 1977 roku. Ostatnia części trylogii Sylwestra Chęcińskiego o Kargulu i Pawlaku działa się w Chicago. Widzowie mogli zobaczyć tam m.in. cmentarz dla zwierząt. Ich zdziwienie pewnie było podobne do tego, jakie na twarzy mieli wówczas Wacław Kowalski i Władysław Hańcza, odtwarzający główne role.

Dziecięcy gwiazdor PRL umarł w biedzie. Odnowiono mu ZNISZCZONY grób w kwaterze dla bezdomnych [WIDEO]

Koszty pogrzebu i nagrobka dla zwierząt

Obecnie groby naszych milusińskich często przypominają ludzkie nagrobki. Koszt takiego grobu waha się od 150 do nawet 5 tys. złotych. Cena za pogrzeb to z kolei wydatek od 400 do 600 złotych. Właściciel cmentarza "Psi Los" Dawid Wojda zaznacza, że na tabliczkach nie umieszcza się symboli religijnych, a palenie zniczy w czasie suszy jest odradzane. Zwierzęta nie mogą być także pochowane w trumnach. Na terenie cmentarza nie ma także kremacji. Tą wykonują specjalne krematoria. Cena z spopielenie ciała zwierzęcia waha się od 100 do 1500 złotych. Najdroższa opcja to kremacja indywidualna z możliwością pożegnania, po której otrzymuje się prochy zwierzęcia w specjalnej urnie. Najtaniej wychodzi kremacja łączna z innymi zwierzętami, po której nie następuje przekazanie prochów. Obecnie w Polsce działa 17 cmentarzy dla zwierząt domowych. Oprócz Konika Nowego są to grzebaliska: w Mochlu pod Bydgoszczą, Toruniu, Sicienku, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Rakszawie, Ropczycach, Rzędzianach, Rybniku, Bytomiu, Pile, Kątach Wrocławskich, Gdańsku, Słupsku i Szymanowie pod Wrocławiem.

Butelka wódki na grobie polskiego aktora. Grób Józefa Nalberczaka w złym stanie [WIDEO]

Psy znanych Polaków pochowane w Koniku Nowym

Za tęczowy most, jak poetycko mówi się o odejściu pupila, odeszło wiele psów znanych Polaków. Niektóre z nich mają swoje groby. W Koniku Nowym znajdują się groby m.in. Suprona, psa Marii Czubaszek, Betti - suczki Ewy Bem, czy Dżekusia psa Zofii Czerwińskiej. Aktorka w sumie pochowała tu aż pięć psów i kotkę. Spoczywają tu także pies Jacka Cygana - Hrabia Mirza, pupil Ewy Szykulskiej - Maks oraz suczka Grażyny Szapołowskiej - Amora, która. Obecnie na terenie dwóch podwarszawskich cmentarzy pochowano około 20 tysięcy zwierząt.

Groby psów i kotów. Na tym cmentarzu pochowano pupili znanych Polaków. Niezapomniani
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze