Smutny los dziecięcego gwiazdora PRL. Jego grób jest w FATALNYM stanie. Na pogrzeb czekał 8 miesięcy! (Nie)zapomniani WIDEO

2020-01-23 15:41 MGa
Grób Edwarda Dymka
Autor: Tomasz Golla Grób Edwarda Dymka

Gdy byli niepełnoletni, kariery zazdrościły im niemal wszystkie dzieci. Jednak tylko nieliczni aktorstwem zajmowali się w dorosłym życiu. Cześć z nich dopadł tragiczny los. Niektórzy zmarli także w zapomnieniu i strasznej nędzy. W dzisiejszych „Niezapomnianych” pokażemy Wam groby dziecięcych gwiazd PRL.

Edward Dymek (+53 l.) – aktor dziecięcy znany z seriali „Wakacje z duchami” i „Podróż za jeden uśmiech”. W ostatnich latach życia był bezdomny i utrzymywał się z renty i zbierania złomu. Żył w koszmarnych warunkach, bez prądu i kanalizacji, na terenie Brochowa we Wrocławiu. Odeszła od niego żona, a córka nie chciała go znać.  Zmarł 29 lipca 2010 roku w zapomnieniu, zmagał się z chorobą alkoholową. Został pochowany w marcu 2011 roku, czyli blisko 8 miesięcy po śmierci, na cmentarzu komunalnym w Pawłowicach we Wrocławiu w kwaterze dla bezdomnych. Jego grób praktycznie już nie istnieje. Został opłacony na 20 lat przez MOPS.

Elżbieta Góralczyk-Kodrnja (+57 l.), czyli Anula z "Wojny domowej". Nie wybrała ona drogi aktorskiej. Została charakteryzatorką i przez pewien czas pracowała w TVP. Po sukcesie serialu Gruzy można było zobaczyć ją jeszcze w epizodzie w serialu "Życie na gorąco". Niestety nie miała łatwego życia. Po wyemigrowaniu z Polski mieszkała w Austrii, gdzie mąż jej nie szanował, a z córką Dominiką (ur. 1975 - ps.  Anik Kadinski) nie potrafiła znaleźć wspólnego języka. Zmarła w 2008 roku na nowotwór nerek i została pochowana na wiedeńskim cmentarzu Sievering.

Andrzej Kowalewicz (+55 l.) – Cygan ze "Stawiam na Tolka Banana".  Zginął 22 października 2012 roku w wypadku samochodowym na warszawskim Wawrze.  - Z niewiadomych przyczyn, kierujący fordem zjechał z drogi i uderzył z pełną prędkością w drzewo – pomnik przyrody – relacjonowały media.

Kowalewicz uczęszczał do szkoły muzycznej w klasie skrzypiec i studiował muzykologię. Był handlowcem i podróżnikiem. Kilka lat przed śmiercią założył rodzinę. Miał 4-letniego syna. Został pochowany na Cmentarzu Prawosławnym na Woli. Spoczywa w grobie z dyrygentem i muzykiem jazzowym Danielem Łopatowskim (1909-1987). Na tym samym cmentarzu pochowany jest m.in. Andrzej Butruk (+47 l.), zięć Andrzeja Zaorskiego (78 l.), aktor i kabareciarz znany z KOC-a i T-Raperów znad Wisły.

Sergiusz Lach (+54 l.), Filipek ze "Stawiam na Tolka Banana". W latach 80-tych z powodu działalności opozycyjnej (działał w "Solidarności") wyemigrował do Szwecji i zamieszkał w Sztokholmie, gdzie założył rodzinę i prowadził sklep fotograficzny. Zmarł nagle 8 listopada 2015 roku.

Magdalena Scholl (+49 l.) - jeden z "Bąbli" – Beata, siostra bliźniaczka Pawła (Tomasz Brzeziński) w serialu "Rodzina Leśniewskich". Zagrała także w "Królowej Bonie", "Janie Serce" i "Nad Niemnem".  Po uzyskaniu pełnoletności wystąpiła m.in. w "Co lubią tygrysy?". Aktorstwo rzuciła tuż po liceum. Potem zajęła się socjologią i pracą urzędnika. Napisała także książkę "Nowicjusz". Zmarła po ciężkiej chorobie i została pochowana na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Marek Sikora (+36 l.) - Ariel z "Szaleństwa Majki Skowron", mąż aktorki Grażyny Wolszczak (62 l.), z którą miał syna Filipa (31 l.). Po zakończeniu kariery aktorskiej zaczął zajmować się reżyserią.  Zmarł nagle 22 lipca 1996 roku w miejscowości Służów koło Buska-Zdroju, do którego pojechał by odwiedzić rodzinę. Przyczyną śmierci był udar mózgu.

Juliusz Wyrzykowski (+56 l.) był synem aktorskiej pary Mariana Wyrzykowskiego (+65 l.) i Elżbiety Barszczewskiej (+74 l.), którzy spoczywają nieopodal syna w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach w Warszawie. Juliusz zadebiutował jako 11-latek tytułową rolą w filmie "Król Maciuś I". Został zawodowym aktorem i pracował w Teatrze Polskim. W filmach i serialach pojawiał się sporadycznie.

Najnowsze