Abp Grzegorz Ryś: Msza św. za ojczyznę w święto 11 Listopada

i

Autor: Adam Kuźmicki Abp Grzegorz Ryś: Msza św. za ojczyznę w święto 11 Listopada

Jasny komunikat

Arcybiskup Ryś instruuje księży ws. zbierania pieniędzy po kolędzie. To wywoła burzę!

2022-12-30 19:30

Kolęda, czyli wizyta duszpasterska, to temat, który przez najbliższe tygodnie będzie budził emocje. Szczególnie newralgiczną kwestią - jak to zwykle bywa - są finanse. Ludzie głowią się, czy i ewentualnie ile dać księdzu do koperty. Jasne zdanie na temat zbierania pieniędzy po kolędzie ma arcybiskup Grzegorz Ryś. W rozmowie z kanałem archidiecezji łódzkiej w serwisie YouTube metropolita łódzki instruuje księży, jak powinni się zachować podczas wizyty duszpasterskiej. Jego słowa wywołają burzę!

Miliony Polaków są albo już po, albo tuż przez kolędą, czyli wizytą duszpasterską księdza w domu. Zdaniem cytowanego przez Onet arcybiskupa Grzegorza Rysia datki od wiernych należy przyjmować. Jest jednak ważne zastrzeżenie, które niekoniecznie spodoba się części księży. - Tylko najpierw trzeba się rozejrzeć, w jakim jestem domu. Być może, zamiast przyjmować, trzeba zostawić to, co otrzymałem w poprzednim mieszkaniu - stwierdził metropolita łódzki. Abp Grzegorz Ryś ostro ocenia tych duchownych, którzy domagają się od wiernych pieniędzy, a nawet wskazują wysokość "ofiary". - Wiadomo, jest czymś niedopuszczalnym wymuszanie ofiar, a już na pewno niedopuszczalnym określanie ich wysokości. To jest jakaś zamknięta ulica zupełnie. Niczego takiego nie wolno robić - podkreślił stanowczo metropolita łódzki, który często idzie pod prąd względem kolegów z episkopatu. Ostatnio w kontekście fali apostazji abp Grzegorz Ryś przytomnie stwierdził, że "najważniejsze pytanie brzmi: ile jest w tym naszej winy?"

Z najnowszego sondażu pracowni Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że podczas kolędy większość Polaków planuje wrzucić do koperty 50 złotych.

Sonda
Ile dajesz księdzu pieniędzy na kolędzie?