Jak zmieniała się Jolanta Kwaśniewska

i

Autor: AKPA

Niewiarygodne

Emerytura Jolanty Kwaśniewskiej z ZUS. Na takie świadczenie może liczyć była pierwsza dama. Aż nas zamurowało, gdy poznaliśmy tę kwotę!

2023-08-29 11:33

Jolanta Kwaśniewska przez 10 lat sprawowała funkcję pierwszej damy. W Polsce małżonka prezydenta nie dostaje za swoje działania wypłaty. Chociaż od czasu do czasu pojawiają się głosy, by to zmienić. Co więc z emeryturą pierwszych dam? Na jak wysoką emeryturę może liczyć Jolanta Kwaśniewska? Znamy kwotę jej emerytury z ZUS. Kilka lal temu świadczenie wzrosło o 300 zł.

Jolanta Kwaśniewska z wykształcenia jest prawniczką. 1979 ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, następnie próbowała zdać egzamin na aplikację sędziowską. W czasie studiów była bardzo aktywna i brała udział w wielu studenckich inicjatywach. Nawet przyszłego męża poznała na studenckim spotkaniu: - Poznaliśmy się, kiedy mąż był już na ostatnim roku studiów. Ja byłam wtedy na trzecim roku prawa i administracji. Spotkaliśmy się na zebraniu Rady Uczelnianej. Olek spotkał się z moim kolegami i powiedział do nich, że się ze mną ożeni – mówiła w programie „Demakijaż”. Jako młoda kobieta pracowała, m.in. w w szwedzko-polskiej firmie polonijnej PAAT. A już na początku lat 90. postawiła na własną działalność. Założyła agencję nieruchomości o nazwie Royal Wilanów. Niedawno w wywiadzie dla Meloradia wyznała: - Kiedy mąż zdecydował się wystąpić w wyborach 95' to ku mojemu największemu zdziwieniu, ja prowadziłam własną działalność gospodarczą, miałam świetnie prosperującą agencję nieruchomości.

Jednak, gdy została pierwszą damą w 1995 roku, musiała zarzucić to zajęcie. Zaczęła jednak udzielać się charytatywnie i wraz z mężem reprezentować kraj jako prezydentowa. Temu się poświęciła, ale jak wiadomo za swoją działalność nie otrzymywała wynagrodzenia, bo pierwsze damy w Polsce nie dostają płacy. To rodzi wiele pytań o emerytury pierwszych dam. Składki emerytalne muszą opłacać z własnej kieszeni.

Ile wynosi emerytura Jolanty Kwaśniewskiej?

W 2021 roku wyliczono, że z ZUS Jolanta Kwaśniewska otrzymuje miesięcznie około 3 tys. zł. Co więcej dzięki przepisom z 2021 roku składki emerytalne pierwszych dam są opłacane z państwowych pieniędzy. Przepisy działają też wobec byłych pierwszych dam, co w przypadku Kwaśniewskiej podniosło jej emeryturę z ZUS o 300 zł. "Za małżonków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej wybranych w wyborach powszechnych w latach 1990–2020, za okres sprawowania przez ich małżonków urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, opłaca się składki na ubezpieczenie społeczne za lata 1990–1998 oraz składki na ubezpieczenie emerytalne za okres od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie niniejszej ustawy, niezależnie od opłacania przez małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej składek na ubezpieczenie emerytalne z innych tytułów." brzmią przepisy "Ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw".

CZYTAJ: Zrobili Jolancie Kwaśniewskiej zdjęcie w samolocie! Tak się wystroiła na podróż [FOTO]

Quiz o Jolancie Kwaśniewskiej. Jak dobrze znasz byłą pierwszą damę?

Pytanie 1 z 15
Ile dzieci ma Jolanta Kwaśniewska?
Jolanta Kwaśniewska na starych zdjęciach
Express Biedrzyckiej - Aleksander KWAŚNIEWSKI
Listen on Spreaker.