C357

i

Autor: Murator

Czym się kierować przy wyborze projektu domu?

2021-12-25 4:00

Wybór projektu domu to nierzadko decyzja na całe życie. Czym kierować się przy wyborze projektu domu?

Wybór projektu domu to nierzadko decyzja na całe życie. Wpływająca na nasz komfort korzystania z przestrzeni wewnętrznej budynku oraz zadowolenie z finalnej estetyki zewnętrznej, dlatego powinna być niezwykle starannie przemyślana. Stojąc przed koniecznością zakupu planu architektonicznego, koniecznie zwróćmy uwagę na kilka najbardziej istotnych aspektów. Czym kierować się przy wyborze projektu domu?

Parterowy 4

i

Autor: Murator Link: Parterowy 4

Wielkość domu

Podstawowym zagadnieniem, które interesuje osoby przeglądające projekty domów, jest powierzchnia użytkowa budynku. Czteroosobowa rodzina będzie mogła komfortowo zamieszkać w obiekcie o powierzchni około 150 m2. Poszukując oszczędności na etapie budowy i późniejszej eksploatacji, możemy zdecydować się na projekt domu do 100m2. Jeśli fundusze nie grają roli, a nasza działka jest odpowiednio duża – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać projekt domu o powierzchni przekraczającej 200 m2. Zastanówmy się, czy budynek ma być parterowy, z dodatkowym poddaszem czy też piętrowy – czynniki te determinują zarówno koszt jego realizacji, jak i wygodę późniejszego użytkowania. Zwróćmy również uwagę na ilość pokoi – najlepiej, aby każdy domownik posiadał swoją prywatną sypialnię, a w obiekcie nie zabrakło także wspólnej strefy dla wszystkich mieszkańców.

Czterolistna koniczyna - wersja 5

i

Autor: Murator Link: Czterolistna koniczyna - wersja 5

Dopasowanie domu do działki

Niezwykle ważnym aspektem jest dopasowanie projektu domu do działki. Wiele mniejszych lub węższych posesji może uniemożliwić nam wzniesienie obszernego, parterowego budynku. Na takich terenach lepiej sprawdzą się domy z poddaszem lub piętrowe, o mniejszej powierzchni zabudowy, a zarazem sporej powierzchni użytkowej. Miejmy na uwadze, że ściany z oknami lub drzwiami muszą być oddalone od granicy działki o co najmniej 4 metry, natomiast przegrody bez okien – o 3 metry. Bezpośrednio w granicy terenu będziemy mogli zbudować dom jedynie w sytuacji, gdy szerokość działki jest mniejsza niż 16 metrów lub gdy na skraju sąsiedniej posesji znajduje się już budynek i zdecydujemy się na wzniesienie bliźniaka.

Serdeczny - wariant V

i

Autor: Murator Link: Serdeczny - wariant V

Zapisy MPZP lub WZ

Choć wybrany projekt domu może nam się wyjątkowo podobać, niekiedy niemożliwe będzie jego wzniesienie na posiadanej działce. Dopuszczalne formy zabudowy są bowiem determinowane przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – przez warunki zabudowy. Z tego względu – zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie projektu – powinniśmy skrupulatnie zapoznać się z zapisami MPZP lub WZ dla naszej posesji. Znajdziemy w nich między innymi takie wytyczne, jak dozwolona wielkość obiektu, jego wysokość i szerokość, ilość kondygnacji, minimalny kąt nachylenia dachu czy materiał, jaki może zostać wykorzystany do jego pokrycia.

Kiri

i

Autor: Murator Link: Kiri

Budżet przeznaczony na budowę domu

Ostatnią, ale nie mniej istotną kwestią jest budżet, jaki zamierzamy przeznaczyć na budowę domu. Jeżeli mamy stosunkowo niewielkie zaplecze finansowe, zwróćmy uwagę na projekty domów o niedużym metrażu oraz prostej bryle i dwuspadowym dachu. Gdy fundusze nas nie ograniczają, możemy zdecydować się na wzniesienie większego obiektu mieszkalnego o bardziej skomplikowanej formie i wielospadowym zadaszeniu. Warto rozważyć także budowę domu energooszczędnego – droższego na etapie inwestycji, jednak znacznie tańszego w przyszłej eksploatacji.

Zakup projektu domu to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Ma on bowiem służyć stworzeniu budynku, w którym prawdopodobnie spędzimy długie lata. Poszukując idealnego rozwiązania, zwróćmy uwagę na metraż obiektu, jego dopasowanie do działki oraz zapisów MPZP lub WZ, a także koszt budowy. Jeżeli starannie przemyślimy te najważniejsze kwestie, zyskamy pewność, że nowo powstający budynek doskonale wpisze się w nasz gust i potrzeby oraz nie nadwyręży budżetu przeznaczonego na jego realizację i utrzymanie.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany