Absurdalne zakazy obowiązują mieszkańców bloków. „Nie mogę nawet dokarmiać zwierząt”

i

Autor: Anna Golaszewska/East News

Czego nie wolno?

Absurdalne zakazy obowiązują mieszkańców bloków. "Nie mogę nawet dokarmiać zwierząt"

2023-02-20 21:54

"Wolnoć, Tomku, w swoim domku"? Nie do końca. Szczególnie, gdy mieszka się w domu wielorodzinnym albo w bloku. Każda spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota ma swój własny regulamin "porządku domowego". Niektóre zapisy jednak są kontrowersyjne. Jak na przykład ten o zakazie... robienia prania po godz. 22. Czego jeszcze zabrania się mieszkańcom? Zdziwicie się.

Życie z sąsiadami u boku nie zawsze jest łatwe. Żeby wszystkim żyło się lepiej wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie wprowadzają regulaminy "porządku domowego i współżycia w zgodzie", których należy przestrzegać. Zazwyczaj znajdują się w ich zupełnie oczywiste zasady, takie jak cisza nocna między godz. 6 a 22, zakaz śmiecenia, zastawiania klatek schodowych meblami czy śmieciami, zakaz uprawiania seksu i paradowania nago na balkonach, zakaz suszenia tam bielizny,  palenia papierosów i grillowania oraz zakaz spożywania alkoholu we wspólnych częściach budynku. Są jednak także takie, które wywołują sporo kontrowersji. Oto najciekawsze z nich.

O tym, że robisz imprezę, musisz zawiadomić sąsiadów

W regulaminach kilku spółdzielni mieszkaniowych, w  tym między innymi Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, znaleźliśmy zapis o tym, że o wszelkich uroczystościach czy spotkaniach towarzyskich, które mogą być głośne, należy z wyprzedzeniem powiadomić sąsiadów. Jest też punkt, który mówi o zakazie... robienia prania po godz. 22. Nie wolno też trzepać dywanów po godz. 20 oraz w niedzielę i święta, a także dokarmiać ptactwa. 

"Zanim wyjedziesz, wyznacz kogoś do opieki nad mieszkaniem"

W regulaminie Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej można za to znaleźć między innymi punkt o tym, że przed wyjazdem na dłużej należy zostawić mieszkanie pod czyjąś opieką. W kilku spisach zasad udanego sąsiedztwa są też takie zapisy, jak np. ten, że w mieszkaniu trzeba utrzymywać temperaturę co najmniej na poziomie 16 stopni Celsjusza, czy taki, który mówi, że na podwórku nie wolno myć samochodu. 

Zakaz sikania dla psów, zakaz prania w weekendy

Zdarzają się jednak ustalenia tak kontrowersyjne i absurdalne, że ich autorzy szybko się z nich wycofują. Tak swego czasu było na przykład w Łodzi, gdzie na jednym z podwórek zabroniono dzieciom malowania kredą po chodniku. Głośno było także o pomyśle z Krakowa. W 2019 roku TVN24 informował, że Spółdzielnia Mieszkaniowa "Podwawelska" wprowadziła zakaz włączania pralek i sprzętu AGD w dni powszednie po godz. 19 i w weekendy i święta po 16. Szerokim echem w całej Polsce odbiła się też sprawa z 2015 roku z Warszawy. Jak pisała m.in. "Wyborcza", jedna ze spółdzielni mieszkaniowych wprowadziła zakaz "oddawania moczu przez psy". "Jak mamy przekonać nasze czworonogi, by tego nie robiły?" - pytali mieszkańcy. 

Sonda
Co wolisz - mieszkanie w bloku czy dom?
Zakaz palenia na balkonie. Ostra AWANTURA na osiedlu. Komentery [WIDEO].

Kto ma gorzej: tzw. WIBOROWICZE czy FRANKOWICZE?

Posłuchaj ważnej rozmowy o pożyczaniu i oddawaniu pieniędzy.

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki