Borys Budka – kim jest? KARIERA, RODZINA

2015-04-30 19:02
Borys Budka
Autor: Super Express TV

Kim jest Borys Budka, który ma zastąpić Cezarego Grabarczyka w rządzie Ewy Kopacz? Oto, co trzeba wiedzieć o karierze i życiu prywatnym nowego ministra sprawiedliwości.

Borys Budka nie był dotąd szerzej znany opinii publicznej, jest jednak cenionym na śląsku samorządowcem i politykiem. Budka urodził się w 1978 r. w Czeladzi. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim, następnie odbył aplikację radcowską i w 2007 r. rozpoczął praktykę zawodową radcy. W roku 2011 uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Pracuje jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

Borys Budka – kariera

Z Platformą Obywatelską Borys Budka związany jest od 2002 r., gdy z jej listy z powodzeniem kandydował na radnego Zabrza. Radnym był wybierany trzykrotnie. W pierwszej kadencji pełnił obowiązki wiceprzewodniczacego, a potem przez rok przewodniczącego rady miejskiej. Do Sejmu wszedł w 2011 roku jako poseł z listy PO. 30 kwietnia 2015 premier Ewa Kopacz ogłosiła jego kandydaturę Borysa Budki na stanowisko ministra sprawiedliwości. Polityk ma objąć tekę po Cezarym Grabarczyku, który ustąpił ze stanowiska w związku z zarzutami dot. nieprawidłowości w procedurze uzyskania przez niego pozwolenia na broń.

Borys Budka – rodzina

Borys Budka jest ma żonę i dziecko. O swoich bliskich mówi: „Piękna i mądra żona u boku, 2-letnia córeczka Lenka, wspaniali rodzice, cudowna babcia i kochane siostry, a także grupa świetnych przyjaciół i współpracowników sprawiają, że śmiało mogę powiedzieć, że jestem człowiekiem spełnionym”.

Borys Piotr Budka (ur. 11 marca 1978 w Czeladzi) – polski prawnik, ekonomista, samorządowiec i polityk, poseł na Sejm VII kadencji.

Życiorys

Jest synem Józefa i Marii[1]. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Odbył także aplikację radcowską, w 2007 rozpoczął praktykę zawodową jako radca prawny[2]. W 2011 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach na podstawie rozprawy Kwalifikacje pracownicze w stosunku pracy uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii ze specjalnością w polityce zatrudnienia[3]. Od ukończenia studiów pracuje jako nauczyciel akademicki w Katedrze Prawa na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej i po przekształceniu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach[2].

W 2002 z ramienia Platformy Obywatelskiej[4], w 2006 jako kandydat lokalnego komitetu[5] i w 2010 ponownie z listy PO[6] uzyskiwał mandat radnego Zabrza. Od 2002 do 2005 był wiceprzewodniczącym rady miejskiej, następnie przez rok pełnił funkcję jej przewodniczącego[2].

W wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskał mandat poselski jako kandydat z listy PO, otrzymując 10 260 głosów w okręgu gliwickim[7]. W 2014 kandydował na prezydenta Gliwic, zajmując 3. miejsce spośród 6 kandydatów[8].

30 kwietnia 2015 premier Ewa Kopacz ogłosiła jego kandydaturę na stanowisko ministra sprawiedliwości[9].

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE