Mur na granicy polsko - białoruskiej. Ruszyły prace. Zdjęcia i wideo z placu budowy

2022-01-27 16:37
Budują mur na granicy polsko-białoruskiej
Autor: TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXPRESS Budują mur na granicy polsko-białoruskiej

To największa inwestycja budowlana w historii Straży Granicznej! Przygotowanie zapory będzie kosztować aż 1,6 mld zł i potrwa 150 dni. Dziennikarze "Super Expressu" dotarli na plac budowy i sprawdzili, jak wyglądają prace.

Mur będzie mierzyć 186 kilometrów, a jego wysokość to 5,5 metra. 5 metrów będą stanowić stalowe słupy, które zakończy półmetrowy zwój z drutu kolczastego. Do budowy zostanie wykorzystane ponad 50 tys. ton stali. Przy zaporze rozstawione będą również kamery i czujniki ruchu. Pracownicy będą działać na 4 różnych odcinkach, 24 godziny na dobę.

Budowa a środowisko

Jak zwracają uwagę aktywiści, budowa zaszkodzi środowisku, a według doniesień pierwsze skutki już są widoczne. Działacze informują, że z powodu zasieków ucierpiały żubry. Na negatywne skutki inwestycji dla flory i fauny wskazują też dokumenty Najwyższej Izby Kontroli, do których dotarła Gazeta.pl.

“Budowa zapory niechybnie będzie wiązała się z nieudogodnieniami dla lokalnej społeczności, jednak naszą największą obawą są nieodwracalne szkody wyrządzone przyrodzie” - napisali kontrolerzy NIK. Przypomnieli także, że  “Puszcza Białowieska i jej okolice to unikalny na skalę światową obiekt przyrodniczy, wpisany na listę UNESCO, miejsce, które jako obywatele kochamy i czujemy się w obowiązku bronić”.

Ruszyła budowa ogrodzenia przy polsko-białoruskiej granicy
Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE