Czwarta fala koronawirusa. Niedzielski ostrzega: obostrzenia możliwe już w sierpniu

2021-07-23 13:54
Adam Niedzielski
Autor: Łukasz Gągulski/Super Express Niedzielski ostro o antyszczepionkowach! Podziękował pracownikom punktu szczepień za „obronę rozumu”

Czwarta fala koronawirusa w Polsce wydaje się być przesądzona. Rząd dwoi się i troi, by przekonać do przyjęcia szczepionek, ale póki co, w Polsce jest zdecydowanie zbyt mało osób zaszczepionych, by uniknąć czwartej fali koronawirusa. Dziś o 11.15 minister zdrowia Adam Niedzielski oraz Michał Dworczyk poinformowali o nowym pomyśle, który ma zachęcić do szczepień.

Niemal przesądzone jest, że jesienią do Polski dotrze czwarta fala koronawirusa. Według szacunków rządu, pesymistyczny scenariusz dotyczy nawet 15 tysięcy zakażeń dziennie, choć nie wiadomo w jakim stopniu chorzy pacjenci będą potrzebowali leczenia w szpitalu. Ministerstwo Zdrowia robi co może, by przekonywać Polaków do szczepień, ale obecnie poziom przyjmowania preparatu jest zbyt niski byśmy mogli uniknąć czwartej fali koronawirusa. A to może oznaczać wprowadzenie obostrzeń już jesienią. Dziś, podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa KPRM Michała Dworczyka, poznaliśmy nowy pomysł rządu, który ma zachęcić Polaków do szczepień. Szczegóły poznaliśmy po godzinie 11.15, gdy rozpoczęła się konferencja. 

  • 23 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 108 przypadkach zakażenia koronawirusem
  • W Polsce wykonano ponad 33,2 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 16,6 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 17,8 mln osób
  • - Czwarta fala pandemii będzie inna niż dotychczasowe. Najgorszy scenariusz mówi o zachorowaniach w przedziale 10-15 tys. dziennie. W Europie widać, że zakażenia nie przekładają się w takim stopniu, jak poprzednio na hospitalizację - mówił dziś w Polsat News Adam Niedzielski

RELACJA NA ŻYWO - KLIKNIJ F5, ABY ODŚWIEŻYĆ

11.55 - Wszystko jest możliwe - odpowiedział Adam Niedzielski pytany o to, czy wprowadzenie pierwszych obostrzeń będzie możliwe są już w sierpniu.

11.50 - Wszystkie analizy wskazują na to, że czwarta fala pandemii będzie się rozpędzała. Jesteśmy w czasie przesilenia. Od dwóch tygodni mamy do czynienia ze wzrostem zakażeń na poziomie 20 proc. - przestrzegł minister zdrowia.

11.45 Adam Niedzielski zdradził, że głównym czynnikiem decydującym o wprowadzeniu obostrzeń, będzie poziom zaszczepienia w regionach. Jak dodał, będzie to miało związek z zajęciem infrastruktury w szpitalach.

11.33 - Możemy powiedzieć, że zegar tyka i czas nieubłaganie idzie do przodu. Wszystkie analizy wskazują, że IV fala będzie się rozpędzała. Cały czas mamy do czynienia ze wzrostem zakażeń - ostrzegł Adam Niedzielski. Dodał, że rząd zdecydował na dopuszczenie mieszanki szczepionki przeciwko Covid-19.

11.25 - Koła gospodyń wiejskich mogą złożyć wniosek i uzyskać dofinansowanie do organizacji lokalnego wydarzenia promującego szczepienia. Przewidziano nagrody dla najlepszych inicjatyw - mówił dziś Michał Dworczyk.

11.20 Na początek szef KPRM przekazał złe wieści. W ostatnich tygodniach tempo szczepień wyhamowuje. 

11.17 Rozpoczyna się konferencja prasowa Michała Dworczyka oraz Adama Niedzielskiego.

11.15 Rząd przygotowuje się na czwartą falę koronawirusa. Dziś minister zdrowia zapewniał, że w szpitalach jest sporo łóżek covidowych, które będą czekać na awaryjną sytuację.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE