Andrzej Duda

i

Autor: PAWEŁ JASKÓŁKA/SUPER EXPRESS Andrzej Duda

"Fakty" TVN oraz "Wiadomości" TVP o wecie lex TVN

2021-12-27 19:58

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji nazywaną lex TVN. W praktyce oznacza to koniec tego projektu, w Sejmie nie ma większości, która mogłaby weto prezydenta odrzucić. W serwisie informacyjnym "Fakty" TVN zacytowano kilka wypowiedzi Prezydenta RP w kontekście zawetowanej ustawy. Podobnie było w serwisie informacyjnym TVP.

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizacje ustawy lex TVN. W "Faktach" TVN poświęcono część czasu antenowego, aby skomentować weto prezydenta. Przytoczono także cytaty z wypowiedzi Andrzeja Dudy, w której motywował swoją decyzję. 

- Łatwo się domyślić, że w ostatnim czasie, biorąc pod uwagę też i wcześniejsze moje wystąpienia, mając poważne zastrzeżenia w odniesieniu do przepisów tej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji rozważałem de facto dwa scenariusze. Rozważałem w każdym przypadku odmowę podpisania ustawy, nie ukrywam tego; ale rozważałem, czy skierować tę ustawę do TK, czy też zwrócić ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia - mówił podczas konferencji prasowej Duda. 

Prezydent mówił, że ustawa budzi jego wątpliwości zarówno jeśli chodzi o konstytucję, jak i polsko-amerykańską umowę o ochronie wzajemnych inwestycji z 1990 r.

— Tam jest wprawdzie klauzula, że wyłączone mogą być z tej umowy inwestycje w media, ale dotyczy to inwestycji przyszłych. W sprawie, którą rozważamy, chodzi o inwestycję, która już tutaj od lat funkcjonuje — mówił prezydent.

Według reportera "Faktów" prezydenta miał do wyboru kilka ścieżek ws. lex TVN. Postawa Andrzeja Dudy została określona jako postawa, której oczekiwali obywatele podpisujący się pod petycją w obronie koncernu do którego należy TVN. 

Z kolei "Wiadomości" TVP nawiązały w lakoniczny sposób do lex TVN, puszczając fragment wypowiedzi Prezydenta RP. 

Lex TVN - co to jest?

Sprawa nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest złożona. Media, eksperci i ogromna część opinii publicznej mówi o ataku na wolność mediów. Rząd przedstawiał zaś nowelizację jako prawo chroniące nadawców telewizyjnych w Polsce przed kontrolą podmiotów spoza Unii Europejskiej. Ustawa lex TVN od samego początku budziła ogromne kontrowersje, a wiele osób twierdziło, że przepisy są wymierzone bezpośrednio w TVN należący do amerykańskiego koncernu medialnego Discovery. Kulminacją napięć było powtórzone głosowanie nad przyjęciem nowelizacji w środę, 11 sierpnia. Po ogłoszeniu przyjęcia ustawy, przed budynkiem Sejmu na ul. Wiejskiej pojawiły się setki osób chcących zaprotestować przeciwko niszczeniu wolnych mediów w Polsce

Express Biedrzyckiej - Aleksander Kwaśniewski: PiS upaja się podsłuchami. Zbliżamy się do piekła