Jan Olszewski APELUJE: Zostawcie Hermaszewskiego w spokoju

2018-03-11 22:15

Już niedługo Mirosław Hermaszewski (77 l.), jedyny Polak, który gościł w kosmosie, straci stopień generalski. Ustawa, która degraduje byłych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego do której należał Hermaszewski, czeka już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy (46 l.). Tymczasem w obronie generała staje były premier Jan Olszewski (88 l.). - Należy zostawić w spokoju pana Hermaszewskiego - mówi stanowczo "Super Expressowi" Olszewski.

27 czerwca 1978 r. Mirosław Hermaszewski jako pierwszy i jak dotąd jedyny Polak poleciał w kosmos statkiem Sojuz-30. Trzy lata później, 13 grudnia 1981 r., podpułkownik Hermaszewski, obok m.in. gen. Wojciecha Jaruzelskiego (†91 l.) i gen. Czesława Kiszczaka (†90 l.) zasiadł w Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego. - Z telewizji dowiedziałem się, że powstała WRON i ja jestem w jej składzie - twierdził kilka lat temu sam Hermaszewski. Tymczasem ustawa degradacyjna ma objąć i jego, co potwierdza nam szef KPRM Michał Dworczyk (43 l.). - Wszystkie osoby, które były członkami WRON, zgodnie z ustawą zostaną pozbawione stopni. Ustawa jest jednoznaczna i nie przewiduje żadnych wyjątków - mówi nam Dworczyk. Ale z taką decyzją rządu nie zgadza się były premier Jan Olszewski, apelując do PiS o niedegradowanie generała. - Zostawmy w spokoju gen. Hermaszewskiego. Jeśli on zostanie zdegradowany, będzie to obniżenie rangi moralnej i wymowy symbolicznej tej całej akcji - komentuje nam Olszewski. Jego zdaniem zarówno Jaruzelskiego, jak i Kiszczaka powinno się osądzić za życia.

- Teraz powinno się pozbawić godności żołnierza, a nie tylko degradować ich do szeregowca. Z godnością polskiego munduru nie mieli nic wspólnego - dodaje.

A co na to zięć generała, europoseł PiS Ryszard Czarnecki (55 l.). - Stawianie mojego teścia na równi z ojcami chrzestnymi stanu wojennego, czyli z Jaruzelskim i Kiszczakiem, uważam za wielce niesprawiedliwe - powiedział nam Czarnecki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE