Jerzy Targalski nie żyje! "Tyle mu zawdzięczam"... Kim był słynny historyk?

2021-09-19 10:16
Dr Jerzy Targalski nie żyje
Autor: Michał Woźniak/East News Dr Jerzy Targalski nie żyje

Jerzy Targalski nie żyje. Tragiczną informację przekazał na swoim koncie na Twitterze Sławomir Cenckiewicz. Działacz opozycji w PRL, historyk, politolog i publicysta zmarł w wieku 69 lat. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że Jerzy Targalski ma poważne problemy zdrowotne. Nadal jednak nie wiadomo, jaka była przyczyna jego śmierci.

Jerzy Targalski nie żyje. Znany opozycjonista, historyk, politolog i publicysta miał 69 lat. Informację o jego śmierci przekazał za pośrednictwem Twittera Sławomir Cenckiewicz. - Uwielbiałem go, ale przede wszystkim tyle mu zawdzięczam! Pierwszy człowiek który powiedział mi o Truście, Golicynie i piętrowych operacjach dezinformacyjnych Sowietów! Nauczyciel! Wyjątkowy. Jedyny taki... Żegnaj! - czytamy we wpisie Cenckiewicza. Kilka dni temu informowaliśmy, że stan zdrowia Jerzego Targalskiego uległ pogorszeniu. Najbliżsi przyjaciele prosili wówczas o modlitwę w jego intencji.

Jerzy Targalski walczy o życie. Napływają bardzo niepokojące wieści. Kim jest?

- Dziś do Donu Ojca odszedł dr Jerzy Targalski. Do zobaczenia w lepszym świecie, przyjacielu - taki wpis ku pamięci doktora Targalskiego umieściła Dorota Kania, która informowała o jego problemach zdrowotnych.

Jerzy Targalski. Kim był?

Doktor Jerzy Targalski urodził się 28 lipca 1952 w Łodzi. W 1976 roku ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później studia w zakresie filologii starożytnego wschodu w Instytucie Orientalistycznym UW. W latach 1974–79 należał do PZPR, jednak od 1976 r. współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Za udział w zbiórkach pieniędzy dla represjonowanych robotników i kolportaż niezależnych wydawnictw - m.in. "Biuletynu Informacyjnego" KSS "KOR" i "Głosu" - został zwolniony z pracy na UW. Od 1977 r. współpracował z "Głosem" i Wydawnictwem "Krąg" zajmując się tematyką Wschodu. Współtworzył niezależne czasopisma "Niepodległość" oraz "Obóz". W latach 1976–1979 był studentem studium doktoranckiego w Instytucie Historycznym UW, a w okresie 1980–1981 pracownikiem naukowym IH UW. Od 1983 przebywał na emigracji we Francji. Współpracował z "Kontaktem", "RWE" i "Kulturą".

Do kraju wrócił w 1997 r. W latach 1998–2000 był dyrektorem i redaktorem naczelnym PAI-Pressu w Polskiej Agencji Informacyjnej (PAI), w 2000 r. został dyrektorem PAI-Internet. Z PAI zwolniono go w kwietniu 2001 r. Został wówczas wykładowcą w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.W 2007 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Akademii Humanistycznej w Pułtusku.

W swojej pracy zajmował się przemianami ustrojowymi w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 80. i 90. XX wieku. Interesowała go przede wszystkim rola służb specjalnych w tych wydarzeniach. Na swoim koncie ma kilka znaczacych publikacji na ten temat: Tajni współpracownicy policji politycznej w państwach postkomunistycznych" (1992), "Ukraina. Historia, współczesność, konflikty narodowe" (1993, "Białoruś. Historia, współczesność, konflikty narodowe" (1993), "Rumunia. Historia, współczesność, konflikty narodowe" (1993), "Estonia. Historia, współczesność, konflikty narodowe" (1995). Jerzy Targalski e z Dorotą Kanią i Maciejem Maroszem napisał książki "Resortowe dzieci. Służby" (2013) "Resortowe dzieci. Służby" (2015) i "Resortowe dzieci. Politycy" (2016). "Resortowe dzieci. Służby" zdobyły Główną Nagrodę Wolności Słowa w konkursie Stowarzyszenia dziennikarzy Polskich w 2015 roku.

Doktor Targalski był współpracownikiem "Gazety Polskiej" i Telewizji Republika, współtwórcą portalu internetowego ABCnet i Fundacji Orientacja. W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wiesław Gołas nie żyje
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE