Kowal o Niedzielskim. "Osądzi pana św. Piotr" [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]

2021-11-30 16:58
Express Kamili Bedrzyckiej - Paweł Kowal
Autor: SE

Opozycja domaga się od rządzących bardziej zdecydowanych działań w sprawie pandemii COVID-19. To, co robi rząd jest według niej niewystarczające oraz naraża życie i zdrowie obywateli. - To jest kompletnie niepoważna polityka, która opiera się na umizgach do wyborców o skrajnych poglądach. Dla pana ministra ważniejsze jest żeby realizować interesy partyjne PiS - mówi w programie "Express Biedrzyckiej" Paweł Kowal. - Nie widzę powodu, żeby nadal utrzymywać zasadę, że można się nie szczepić i ignorować wszystkie zasady. (…) W tym samym czasie ludzie umierają na raka czy wylewy, bo nie mogą się dostać do szpitala! - dodaje Kowal i podkreśla, że trzeba wprowadzić zasadę obowiązkowych szczepień. Podkreśla także, że Adam Niedzielski powinien wykazać się "większą odwagą". - Panie ministrze: św. Piotr będzie pana oceniał nie pod kątem tego, czy pan się przypodobał większości czy nie - mówi gość Kamili Biedrzyckiej.

Paweł Kowal odniósł się także do kwestii związanych z wypłatą środków unijnych z Funduszu Odbudowy i możliwym konfliktem na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Kamila Biedrzycka: Premier na spotkaniu z przedstawicielami parlamentarnych klubów i kół poselskich miał powiedzieć, że Unia Europejska powinna się wycofać z żądań dotyczących praworządności w Polsce. Jak to wróży?

Paweł Kowal: To źle wróży. Do pewnego momentu myślałem, że te pieniądze – tak czy owak – w tym roku się dla nas odnajdą, ale wygląda na to, że jednak nie. Polityka premiera okazała się strzałem w stopę, jest kompletnie wbrew interesom Polski. Bo on jest taki: podobne pieniądze dostają Włosi, Francuzi, Hiszpanie itd. i my, w podobnym czasie także powinniśmy dostać te środki, żebyśmy się równomiernie rozwijali. (…) Nie ma czegoś takiego jak „Unia” i „Polska”, bo my jesteśmy częścią Unii. Polityka rządzących doprowadziła do tego, że dzisiaj już niemal wszyscy korzystają z tych środków, a my jesteśmy na szarym końcu i czekamy co rząd sobie jeszcze wymyśli. To nie jest tak, że w instytucjach europejskich są ludzie jakoś nadzwyczajnie wrażliwi, ale jest kluczowa sprawa. Mateusz Morawiecki po prostu nie dotrzymał słowa ws. Izby Dyscyplinarnej i sądów. Wygląda więc na to, że zaliczek nie będzie. To pogarsza sytuację polskich przedsiębiorców i polskich instytucji. Premier sobie gra swoją partyjną rozgrywkę.

- To znaczy?

- PiS chce mieć po przyszłych wyborach koalicję z Konfederacją. I mają plan – albo podkupią jej wyborców, albo Konfederację napompują i wyhodują partnera. W każdym razie grają na Konfederację.

Express Biedrzyckiej - Paweł Kowal: Niedzielskiego będzie oceniał św. Piotr

- Temu też służą decyzje rządu dotyczące pandemii koronawirusa?

- Tak. Prezydent o szczepionkach mówi w taki, a nie inny sposób po to, żeby podbierać wyborców Konfederacji. Mnie samemu się nie podoba jak sceptyków szczepień wyzywa się od foliarzy. Nienawidzę tego. Z nimi trzeba rozmawiać i tłumaczyć. Trzeba im dawać argumenty. W Polsce naprawdę powinny być obowiązkowe szczepienia. One są normalne. W większości cywilizowanych, najlepiej rozwiniętych państw – a takim państwem chcemy być – stosowano obowiązkowe szczepienia przeciw konkretnym wirusom. Co w tym nadzwyczajnego? Czemu się dziwi prezydent?

- Mówi, że Polacy są niepokorni i że z „cechami narodowymi nie ma co walczyć”.

- Trzeba przestać atakować antyszczepionkowców i cierpliwie im tłumaczyć, bo sprawa jest zbyt poważna. Po drugie trzeba się zdecydować i wprowadzić obowiązkowe szczepienia…

- ...na COVID-19?

- Na tym etapie już tak. Nie ma co do tego wątpliwości. (…) W nowoczesnym społeczeństwie na końcu koszty spadają na wszystkich.

- Od dziś obowiązują nowe obostrzenia. Tylko eksperci zwracają uwagę na to, że nie ma podstaw prawnych żeby je egzekwować.

- To jest kompletnie niepoważna polityka, która opiera się na umizgach do wyborców o skrajnych poglądach. To, co mówi pan minister jest wyrazem braku odpowiedzialności za zdrowie publiczne, za życie i zdrowie wielu obywateli. Dla pana ministra ważniejsze jest żeby realizować interesy partyjne PiS. To nie jest tak, że wszędzie dookoła są głupi, tylko u nas mądrzy. Są pewne standardy zachowania wobec tej epidemii w większości rozwiniętych państw. Jest nawet mapa szczepień. Nie widzę powodu, żeby nadal utrzymywać zasadę, że można się nie szczepić i ignorować wszystkie zasady. (…) W tym samym czasie ludzie umierają na raka czy wylewy, bo nie mogą się dostać do szpitala! Tylko że to wymaga odwagi od ministra Niedzielskiego.

- Zdobędzie się na nią?

- Panie ministrze Niedzielski: św. Piotr będzie pana oceniał nie pod kątem tego, czy pan się przypodobał większości czy nie, tylko jakim był pan ministrem zdrowia. Trzeba odważnie zaproponować rozwiązania, które będą chronić Polaków naprawdę.

- Z jak dużym niebezpieczeństwem wiąże się sytuacja na granicy rosyjsko-ukraińskiej?

- Trzeba uważnie przyglądać się Kremlowi, grze, którą zaczął toczyć i temu, co zrobią Amerykanie. Bardzo chciałbym mieć pewność, że nasi sojusznicy nie zostawią wolnej ręki Rosjanom w tej części Europy. Polski rząd powinien się skupić na działaniach w Brukseli i w Waszyngtonie. (…) Jeśli odpuścimy sobie Ukrainę, to nie miejmy złudzeń – za rok będziemy rozmawiać o tym, że powstał nowy Związek Sowiecki. Tego trzeba uniknąć.

Rozmawiała Kamila Biedrzycka

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE