Szczepionki Moderny od środy w szpitalach węzłowych

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Szczepionki Moderny od środy w szpitalach węzłowych

KRYZYS szczepionkowy będzie wspomnieniem? Znany wirusolog nie ma wątpliwości

2021-01-29 17:48

Kryzys szczepionkowy wspomnieniem? – Polskę zaleją szczepionki przeciwko COVID-19 – ocenia wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Może to się stać... jesienią. Europejska Agencja Leków (EMA) na przełomie roku dopuściła do obrotu dwie szczepionki: Pfizer/BioNTech oraz firmy Moderna. W piątek 29 stycznia EMA wydała pozytywną opinię o dopuszczeniu do obrotu w UE szczepionki przeciw Covid-19 koncernu AstraZeneca. Teraz decyzję o dopuszczeniu tego preparatu na unijny rynek musi podjąć Komisja Europejska. Zapraszamy do zamieszczania opinii w naszej sekcji komentarzy.

Szansę na wprowadzenie na rynek w marcu swojej szczepionki, której skuteczność po jednokrotnym zaszczepieniu oceniana jest nawet na 100-proc., ma amerykański koncern Johnson & Johnson. Jak przekonuje prof. Włodzimierz Gut, oprócz szczepionek, które już są na rynku, pojawią się wkrótce kolejne, nad którymi pracują obecnie naukowcy na całym świecie. – Będzie szczepionka niemieckiej firmy CureVac, która działa na rynku europejskim i przygotowuje system mikrofabryk ułatwiający dystrybucję na cały świat. Może niedługo pojawić się japońska szczepionka oparta na syntetycznym DNA, a także hinduska, która znajduje się w trzeciej fazie badań. Na rynek trafią wreszcie szczepionki, które mają inne wektory niż adenowirusy. Naukowcy pracują bowiem nad szczepionkami z wykorzystaniem wirusa krowianki ze szczepu Ankara czy wirusa pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej VSV. Dojdzie do tego cała seria szczepionek na samo powielającym się mRNA – mówi prof. Gut. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

Niższe ceny energii elektrycznej! Będzie tańszy prąd dla najbiedniejszych

Andrzej Duda podjął życiową decyzję. Co na to Jarosław Kaczyński?

To koniec lockdownu, bo Polacy sami go znieśli. Rząd już w Polsce nie rządzi. Komentarz Adama Federa [WIDEO].

Jak dodaje, skończy się monopolistyczna pozycja producentów, którzy dyktują dziś warunki na rynku. - Firmy, które chcą szybko i łatwo zarobić na szczepionkach, zapłacą cenę za nielojalność w dostawach – komentuje.