Kulisy wizyty prezydenta Dudy w Kijowie. Wiemy, o czym rozmawiał z Zełenskim na obiedzie [ZDJĘCIA]

2022-05-23 18:45
Andrzej Duda
Autor: Jakub Szymczuk/KPRP

Nie milkną echa po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy (50 l.) w Ukrainie. Prezydent przyjechał do Kijowa z polską delegacją. W jej skład wchodził również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch (60 l.). Opowiedział nam o kulisach wyjazdu, który z racji toczącej się wojny, odbył się pod specjalnym nadzorem. – Prezydent Duda i cała delegacja stosowała się do wszelkich wytycznych, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Ciągle nosiliśmy kamizelki i hełmy ze sobą – mówi nam szef BBN.

Kamizelki kuloodporne mieliśmy zawsze przy sobie

Podczas przemówień Wołodymyra Zełenskiego i Andrzeja Dudy w Radzie Najwyższej na Kijów zostały wystrzelone rosyjskie pociski. Polska delegacja była przygotowana na różne zdarzenia i wyposażona w sprzęt ochronny na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. – Cała delegacja zakładała kamizelki kuloodporne i hełmy, gdy tylko dostawaliśmy informację, że musimy ich użyć. Prezydent Duda i cała delegacja stosowali się do wszelkich wytycznych, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Ciągle nosiliśmy kamizelki i hełmy ze sobą, nawet jeśli podczas wystąpienia prezydenta nie było ich widać – zdradza nam Paweł Soloch. Na jednym ze zdjęć z Kijowa widać, jak ukraińska jednostka zabezpieczająca wizytę stoi z polskimi karabinkami GROT. – Cieszę się, że żołnierze ukraińscy korzystają z polskich karabinków. To duża satysfakcja, że one pomagają Ukraińcom – zapewnia szef BBN. I zdradza, że w czasie uroczystego obiadu prezydenci ucięli sobie pogawędkę.Podczas lunchu była chwila na nieco luźniejsze dyskusje. Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy o sporcie – komentuje Soloch. Czy szef BBN przywiózł ze sobą jakieś pamiątki?Nie przywiozłem żadnych gadżetów z Kijowa ani pamiątek. Mimo że jestem gadżeciarzem, jednak nie było czasu na wycieczki po Kijowie. Przyjechaliśmy na Ukrainę w konkretnym celu. Widziałem jednak, że pan prezydent dostał upominek: słynny znaczek pocztowy z ukraińskim żołnierzem z Wyspy Węży - mówi nam. 

Czarny scenariusz się spełni? Minister Soloch o konflikcie z Białorusią

Paweł Soloch uważa, że wizyta polskiej delegacji i wystąpienie Andrzeja Dudy w ukraińskim parlamencie jest niezwykle istotnym wydarzeniem. - Tej wizycie towarzyszyły silne emocje. Bo silne emocje łączą Andrzeja Dudę i prezydenta Ukrainy. Nasz prezydent był pierwszym od wybuchu wojny, który przemawiał bezpośrednio do parlamentarzystów w ukraińskim parlamencie. To olbrzymie wyróżnienie - przekazał nam Paweł Soloch.

Chcesz zobaczyć galerię? Kliknij w link poniżej! "Kamizelki kuloodporne mieliśmy w pogotowiu"

Express Biedrzyckiej 23.05 (Jarosław Gowin, gen. Waldemar Skrzypczak, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk) Sedno Sprawy: Tomasz Siemoniak
Sonda
Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE