Zełenski dostrzegł Rzeszów. To, co zrobił dla mieszkańców wywołuje wzruszenie

2022-05-22 16:27
Zełenski dostrzegł Rzeszów. To, co zrobił dla mieszkańców wywołuje wzruszenie
Autor: krystianwin/pixabay.com Zełenski dostrzegł Rzeszów. To, co zrobił dla mieszkańców wywołuje wzruszenie

Wojna w Ukrainia trwa, ale prezydent tego kraju, Wołodymyr Zełenski w ramach podziękowania za pomoc Ukraińcom postanowił nadać honorowy tytuł stolicy Podkarpacia. Poinformował w niedzielę (22.05.2022) że uhonorował Rzeszów tytułem "miasta-ratownika". Tytuł ten - jak wyjaśnił - został stworzony dla miast partnerskich, które przyszły na pomoc Ukrainie i jej obywatelom po inwazji rosyjskiej. Szczegóły poniżej.

Wołodymyr Zełenski postanowił uhonorować Rzeszów. Przemawiając w Radzie Najwyższej (parlamencie Ukrainy) podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, Zełenski powiedział, że tuż przed wystąpieniem podpisał "dekret, który jest podkreśleniem szczególnej roli polskiego miasta Rzeszów" - wynika z informacji przekazanych przez Polską Agencję Prasową.

- Ustanowiłem specjalny tytuł honorowy - miasto-ratownik - dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś czynią to, co niemożliwe, aby nam dopomóc - mówił Zełenski. Dodał następnie: "W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi - pierwszemu miastu-ratownikowi".

Zobacz też: Wojna na Ukrainie. Maria i Nadija uciekły, bo nad ich domem latały bombowce. To, co widziały, rozrywa serca

Wołodymyr Zełenski dziękuje polskim miastom

W przemówieniu w Radzie Najwyższej prezydent Ukrainy podkreślając, że dziękuje wszystkim Polakom, wymienił nazwy miast w Polsce, które okazały pomoc swym miastom partnerskim na Ukrainie. Wymienił Warszawę, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Rzeszów, Białystok, Olsztyn i Kielce.

- Chcę z tej trybuny wymienić wszystkich, aby usłyszało to każde województwo, powiat i gmina, których poparcie czuje dziś każdy region, miasto, wieś, hromada (gmina) ukraińska" - powiedział Zełenski.

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Rzeszów. W samo południe rozbrzmiał hymn Ukrainy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE