Maciej Wąsik

i

Autor: M. Jabłoński

Minister PiS o nielegalnych imigrantach. Tylu przekroczyło granicę. Sedno sprawy

2021-09-22 12:42

Maciej Wąsik, Michał Kurtyka, wiceminister spraw zagranicznych, był gościem Jacka Prusinowskiego w programie "Sedno sprawy". Polityk odniósł się do ewentualności przedłużenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią. - To będzie decyzja podjęta przez prezydenta po przedstawieniu mu szczegółowych analiz. Decyzja w tej sprawie na razie jeszcze nie zapadła - zapewnił.

Wiceminister spraw zagranicznych był pytany o obowiązujący od początku października stan wyjątkowy w pasie przy granicy z Białorusią. Wąsik wyjawił, że na razie nie wiadomo, czy stan wyjątkowy będzie przedłużany o kolejny miesiąc. - To będzie decyzja podjęta przez prezydenta po przedstawieniu mu szczegółowych analiz. Decyzja w tej sprawie na razie jeszcze nie zapadła. Musimy dokonać analizy i podsumowania, aby podjąć decyzję, której pierwszym odbiorcą będzie Andrzej Duda - stwierdził. Wiceminister pytany o to, czy popiera, aby stan wyjątkowy trwał dłużej nie ustosunkował się konkretnie. Jednak zauważył, jak trudna jest obecnie sytuacja na Białorusi. - Widzę co się dzieje na granicy. Widzę napór, który jest codzienny. To jest poważny napór(...). Zdajemy sobie sprawę, że Łukaszenko otworzył dla lotów międzynarodowych lotnisko w Grodnie. Grodno jest kilkadziesiąt kilometrów za polską granicą. W tym przypadku chodzi o usprawnienie ruchu migracyjnego przez Białoruś w stronę Polski, Niemiec i całej Europy. Na podstawie rozwoju sytuacji będziemy podejmowali konkretne decyzje - podsumował. 

Jacek Prusinowski: - Media relacjonują konflikty wojenne na całym świecie. Polskim żołnierzom w Iraku czy w Afganistanie też towarzyszyły polskie media. Dlaczego media nawet w ograniczonym zakresie nie mogą obserwować tego co dzieje się na terenie objętym stanem wyjątkowym?

Maciej Wąsik: - Mogą obserwować, mogą relacjonować, ale muszą być poza terenem objętym stanem wyjątkowym po to, żeby polskie służby mogły działać skutecznie.

Ile osób od sierpnia przekroczyło nielegalnie granicę polsko-białoruską? 

W sierpniu zatrzymaliśmy na granicy około tysiąc osób, które zostały umieszczone w zamkniętych ośrodkach dla uchodźców. Większość z tych osób złożyła wniosek o ochronę międzynarodową, czyli azyl. Wnioski muszą być rozpatrzone. To procedura, która trwa od kilku miesięcy nawet do roku. Chciałem powiedzieć, że większość tych osób nie ma dokumentów i na początku trzeba ustalić ich tożsamość. W lipcu i sierpniu do krajów pochodzenia bądź też do krajów, z których te osoby przybyły do Polski odesłano około 400 osób. To nie jest tak, że wystarczy dostać się do obozu dla uchodźców, złożyć wniosek o ochronę międzynarodową i od razu trafia się do Unii Europejskiej. Chciałbym jeszcze dodać, że w Senacie już jest ustawa, która da możliwość Urzędowi ds. Cudzoziemców możliwość nierozpatrywania wniosków, jeżeli emigrant przybył przez zieloną granicę, czyli złamał polskie przepisy graniczne i nie przybywa z kraju, w którym grożą mu bezpośrednie szykany.

Zmieniając temat. Protest policji jak rozumiem został odwołany? Bowiem związkowcy przyjęli proponowane przez rząd podwyżki? 

Tak, wczoraj dostałem informację, że zarząd główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów obradował i rozpatrywał propozycję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ustawy modernizacyjnej w zakresie płacowym. Przyjęto te propozycję. 

Sedno Sprawy - Maciej Wąsik
Sonda
Czy policjanci powinni zarabiać więcej?