MSWiA: Polski PESEL dla Ukraińców od 16 marca. Będzie też refinansowanie ich pobytu

i

Autor: Shutterstock

Wiemy od kiedy polski PESEL dla Ukraińców. Będzie też refinansowanie ich pobytu

2022-03-12 14:11

"Rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać PESEL i którzy chcą pozostać w Polsce rozpocznie się w najbliższą środę, 16 marca" - poinformował w czasie sobotniej konferencji MSWiA jego wiceszef, Paweł Szefernaker. "Od tego samego dnia Polacy, którzy goszczą w swoim domu Ukraińców, będą mogli składać wnioski na zwrot poniesionych kosztów" - mówi i podaje kwotę za dzień.

Sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji powiedział w sobotę (12 marca), że system rejestracji obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, zacznie działać w Polsce nie od poniedziałku, a od środy, ponieważ potrzebuje testów. "Do tego gminy muszą się przygotować do wdrożenia ustawy. Dajemy sobie poniedziałek i wtorek - jako administracja publiczna, administracja rządowa i samorządowa - na wdrożenie tych rozwiązań. I od środy Ukraińcy, którzy chcą uzyskać numer PESEL w Polsce będą mogli to zrobić" - mówił. Poprosił jednocześnie, by rejestrować się stopniowo. "Szanowni państwo, otrzymacie pełne wsparcie związane z opieką zdrowotną, wsparciem socjalnym od dnia, w którym przekroczyliście granicę. Ale prosimy, abyście nie wszyscy udali się pierwszego, czy drugiego dnia do urzędów. Nie możemy zablokować funkcjonowania administracji" - apelował Szefernaker. 

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie zabili już 79 ukraińskich dzieci. 7 mln maluchów bez dostępu do edukacji

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Ukraina wygrała wojnę o serca. Teraz Rosjanie będą bardziej brutalni [Super Raport]

Również od 16 marca Polacy, którzy przyjęli u siebie gości z Ukrainy, będą mogli składać wnioski o refinansowanie poniesionych kosztów. "Przypomnę, ustawa, która została przegłosowana, zakłada 40 zł za dzień pomocy pod własnym dachem dla uchodźców. Te wnioski należy składać w gminach" - informował Szefernaker i dodał, że pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców. "Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne, powiedzmy sobie, nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania".

CZYTAJ TAKŻE: Znany polski dziennikarz wraca z wojny w Ukrainie. Jego słowa łamią serce

Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?

Przedstawiciel resortu spraw wewnętrznych powiedział także, że w sobotę i niedzielę, (12-13) marca kursują z Polski specjalne pociągi do Niemiec i Czech, dla tych obywateli Ukrainy, którzy chcą się przedostać do tych krajów. W sumie dziś i jutro pojedzie 17 skłądów do Niemiec (9 specjalnych, 8 rejsowych) oraz 12 do Czech (2 specjalne, 10 rejsowych). Ponadto przypomniał, że cały czas "we współpracy z placówkami dyplomatycznymi różnych państw, organizowane są loty humanitarne dla cudzoziemców, którzy uciekli z Ukrainy".