NOWY sondaż dla SE.pl: PiS stracił większość

2016-06-21 17:16
Jarosław Kaczyński
Autor: Tomasz Radzik Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (67 l.) już nie może spać spokojnie! Okazuje się, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę PiS wygrałby je dostając 29 proc. głosów, ale nie starczyłoby to na samodzielne rządzenie w Sejmie – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego w ramach cyklu "Taka jest Polska" dla SE.pl.

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla SE.pl, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą czasie, to partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 29 proc. i zostawiłaby daleko w tyle pozostałe formacje. Ale straciłaby parlamentarną większość. Co na to eksperci? - PiS musiałby wtedy wejść w koalicję z Kukizem, by przepychać ustawy. Inaczej mielibyśmy pewnie kolejne wybory – komentuje nam prof. Kazimierz Kik (69 l.), politolog z PAN. Zaskakuje z kolei dobry wynik SLD i Partii Razem. - I tu mamy wytłumaczenie, dlaczego PiS stracił większość i miałby poniżej dwustu posłów w Sejmie. Gorsze notowania PiS to efekt tego, że dwie partie lewicowe: SLD i Partia Razem w badaniu uzyskały razem 10 proc. Podebrały więc PiS-owi socjalnych wyborców – analizuje prof. Kazimierz Kik.

Zdaniem innego eksperta warto zauważyć coś jeszcze:- Jest teraz trochę tak, że polityka PiS po początkowych sukcesach stanęła w miejscu. Kaczyński i Szydło muszą zaproponować teraz jakąś nową socjalną obietnicę w stylu 500+, bo wyborcy chcą więcej i więcej – tłumaczy z kolei dr Wojciech Jabłoński, politolog z UW.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster dla SE.pl w dniach 17-20 czerwca 2016 roku na próbie 1097 dorosłych Polaków.

Zobacz: Wałęsa dorabia na eksluzywnym statku. Dostaje nawet...100 tys. za godzinę [ZDJĘCIA]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE