Paweł Wdówik o zasiłku pielęgnacyjnym: Bez dwóch zdań jest za niski

 sedno sprawy Jacka Prusinowskiego 11 06
Autor: GRAFIKA SE Anna Szamborska sedno sprawy Jacka Prusinowskiego 11 06

Gościem Jacka Prusinowskiego w programie "Sedno sprawy" był Paweł Wdówik. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych mówił m.in. o tym, co dalej z zasiłkiem pielęgnacyjnym.

Gościem Jacka Prusinowskiego w programie "Sedno sprawy" był Paweł Wdówik. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych był pytany m.in. o świadczenia dla osób niepełnosprawnych oraz zapowiedział powstanie nowej ustawy. Paweł Wdówik opowiedział również o swojej rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych zdradził, że jest w kontakcie z szefem rządu i zapowiedział, że wysokość zasiłku pielęgnacyjnego być może już wkrótce zostanie nieco podniesiona. 

Paweł Wdówik: Świadczenia będą dla osób niepełnosprawnych, a nie opiekunów. To upodmiotowienie niepełnosprawnych, będą decydentami w swoich sprawach.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik pytany w Radiu Plus o przygotowywaną reformę orzecznictwa mówi „Ustawa wejdzie w tryb legislacyjny na przełomie września i października. Prowadzimy jeszcze badania ewaluacyjne nowych narzędzi opartych o międzynarodową klasyfikację funkcjonowania zalecaną przez WHO. Jeżeli ustawa zostanie uchwalona na przełomie grudnia i stycznia to zacznie się proces wdrażania. W ramach tej ustawy budujemy zupełnie nową strukturę orzeczniczą. Uspokajam, że nikomu nic nie zostanie zabrane. Wszystko co jest na podstawie dotychczasowych orzeczeń będzie. Jeżeli orzeczenie jest na czas określony to będzie konieczność pojawienia się przed komisją. Z nowym systemem orzecznictwa będzie powiązany nowy system świadczeń, które są przede wszystkim adresowane do osoby niepełnosprawnej i odpowiadają na jej potrzeby. Jeżeli osoba niepełnosprawna nie ma 18 lat to będą dla opiekunów, a jeżeli jest pełnoletnia to ona będzie decydentem. To upodmiotowienie niepełnosprawnych.

Będzie ustawa o zatrudnieniu wspomaganym i trenerach pracy

Paweł Wdówik mówił też w Radiu Plus o sprawie zatrudnienia wspomaganego „Mamy zespół roboczy z dwoma dużymi konsorcjami organizacji, które specjalizują się w tej dziedzinie. Ustawa jest w zasadzie napisana, skończymy konsultacje i w ciągu kilku miesięcy ustawa ujrzy światło dzienne. To rzecz, na której bardzo nam zależy. Przewidujemy w kolejnym rozdaniu środków unijnych duże pieniądze na wdrożenie tych rozwiązań. Chcielibyśmy żeby w pierwszych 3 latach było przynajmniej kilka tysięcy osób, które z tego rozwiązania skorzystają. To nowa jakość. Najważniejszą rzeczą jest stworzenie systemu wsparcia. W tej chwili nie posiadamy profesjonalnego systemu wspierania osób niepełnosprawnych, które chcą wejść na rynek pracy. Przykro to powiedzieć, ale taka jest rzeczywistość.

Zasiłek pielęgnacyjny? Bez dwóch zdań jest za niski.

Paweł Wdówik pytany o wysokość zasiłku pielęgnacyjnego (215 złotych), mówi „To szalenie szeroki zasiłek. Rozważaliśmy podniesienie go o 24 złote, okazało się, że w skali roku to koszt co najmniej 500 milionów złotych. W obecnej sytuacji, gdzie uratowaliśmy mnóstwo zakładów pracy, bardzo dużym nakładem finansowym, a to także praca dla rodzin osób niepełnosprawnych…

- Jacek Prusinowski Fakt jest faktem, że zasiłek to 215 złotych, a inflacja bije ostatnio rekordy, chyba to nie są wystarczające środki, bez dwóch zdań.

 -Paweł Wdówik: Bez dwóch zdań. Jestem w kontakcie z Panem Premierem. Powinniśmy jakoś z tego wyjść w sposób, który chociaż troszkę sytuację poprawi.

Sedno Sprawy - Paweł Wdówik
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze