Rada Bezpieczeństwa Narodowego - zadania. Kto wchodzi w jej skład?

2022-01-28 9:33
Prezydent Andrzej Duda
Autor: Marcin Gadomski Prezydent Andrzej Duda

W piątek o godzinie 13 zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, którą zwołał prezydent Andrzej Duda. Spotkanie będzie dotyczyć sytuacji na Ukrainie, a głowa państwa przedstawi informacje po rozmowie z prezydentem Stanów Zjednoczonych, szefem NATO oraz przedstawicielami władz Francji, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii. Kto wchodzi w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego i jakie są jej zadania?

Agresja Rosji na Ukrainę z dnia na dzień wydaje się coraz bardziej prawdopodobna. Strach przed możliwym atakiem podsycają działania rosyjskiego wojska, m.in. ćwiczenia na Morzu Bałtyckim, Morzu Barentsa czy przy wybrzeżu Irlandii. Nic więc dziwnego, że Zachód oraz Stany Zjednoczone próbują za wszelką cenę na drodze dyplomatycznej skłonić Władimira Putina do rezygnacji z wojennych planów. Amerykańska administracja zapowiedziała już, że w przypadku zaatakowania Ukrainy, na Rosję zostaną nałożone sankcje gospodarcze. Niepokojąca sytuacja na Wschodzie będzie także tematów rozmów Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbędą się w piątek o godzinie 13. Prezydent Andrzej Duda ma przedstawić informacje po ostatnim spotkaniu (w zdalnej formie) z z prezydentem Stanów Zjednoczonych, szefem NATO oraz przedstawicielami władz Francji, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii. Spotkanie polskich polityków będzie się odbywać za zamkniętymi drzwiami.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego - skład

W skład RBN wchodzą: Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Premier, Szef MON, Szef MSWiA, Szef MSZ, Minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski lub przewodniczący tych klubów, Szef Kancelarii Prezydenta RP oraz Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego - zadania

Organ jest podmiotem doradczym prezydenta. Jak czytamy w konstytucji "Zgodnie z Art. 135 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Państwa."

CZYTAJ TAKŻE: Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Tuska nie będzie! "Nie ma uprawnień, by uczestniczyć w RBN"

Express Biedrzyckiej - Leszek Miller: Duda przekracza kompetencje, to komedia
Sonda
Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE