Ważne głosowanie w Sejmie! Chodzi o granicę polsko-białoruską. Posłowie odrzucili wszystkie poprawki Senatu

2021-11-30 14:35
Sejm. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej
Autor: Marcin Wziontek

Sejm we wtorek rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Już na początek posłowie zajęli się wysłuchaniem sprawozdania Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej oraz niektórych innych ustaw, czyli krótko mówiąc, o sytuacji na granicy. W wyniku głosowania posłów wszystkie poprawki Senatu zostały odrzucone.

Sejm rozpoczął dziś trzydniowe posiedzenie. Jednym z najważniejszych zdań, którymi zajmą się posłowie są poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy. Nowelizacja umożliwia wprowadzanie czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz taki będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej. Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w tym np. dziennikarzy.

SPRAWDŹ TEŹ>>>Awantura w Sejmie! Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego [RELACJA WIDEO]

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Prace Senatu

Przypomnijmy, że Senat wniósł do noweli poprawki, zgodnie z którymi zakaz nie obejmowałby dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji, których celem jest udzielanie pomocy humanitarnej, prawnej i medycznej. Przepisy umożliwiające wprowadzenie zakazu, według jednej z poprawek, straciłyby moc po 3 miesiącach od wejścia w życie. Inna senacka zmiana ograniczyłaby obszar, na którym mógłby zostać wprowadzony zakaz do terenu, na którym obecnie obowiązuje stan wyjątkowy. Kolejna poprawka skreśliłaby możliwą karę aresztu za złamanie zakazu przebywania, pozostawiając tylko karę grzywny. Senatorowie dodali też przepis, zgodnie z którym szef MSWiA i Komendy Głównej Straży Granicznej co 30 dni składaliby Sejmowi sprawozdanie z obowiązywania zakazu. Posłowie w głosowaniach odrzucili wszystkie poprawki Senatu. Teraz ustawą zajmie się prezydent Andrzej Duda.

Sonda
Czy popierasz pomysł budowy muru na granicy z Białorusią?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE