Sondaż poparcia: Schetyna PRZEGRYWA już z Budką i Kopacz

2017-09-28 13:31 Paula
Grzegorz Schetyna
Autor: Tomasz Radzik Grzegorz Schetyna

Wygląda na to, że to już polityczny koniec Grzegorza Schetyny. Najnowszy sondaż jest miażdżący dla lidera PO! Obecny przewodniczący Platformy Obywatelskiej zdaniem Polaków wcale nie powinien być szefem partii. Instytut Badań Pollster specjalnie dla SE.pl i NOWA TV zapytał Polaków, kogo widzieliby w roli lidera - Grzegorz Schetyna przegrywa już nie tylko z Donaldem Tuskiem, ale z dużo młodszymi i mniej doświadczonymi politykami Platformy Obywatelskiej.

Czarne chmury zebrały się na Grzegorze Schetyną. Okazuje się, że zdaniem Polaków nie nadaje się on na lidera Platformy Obywatelskiej! Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster jasno pokazują, że obecny szef PO nie ma poparcia potencjalnych wyborców. Na pytanie: Kto Twoim zdaniem powinien być liderem Platformy Obywatelskiej, aż 30 proc. osób wskazało Donalda Tuska. Drugie miejsce może być zaskoczeniem, zajął je Borys Budka z 20 proc. głosów. Były minister sprawiedliwości jest dobrze widoczny w mediach, pojawia się jako ekpsert Platformy w sprawach zmian w sądownictwie. Niedawno gościł nawet w popularnym programie Kuby Wojewódzkiego, który średnio ogląda 936 tys. widzów. To właśnie odcinek z Borysem Budką był najchętniej oglądanym w nowym sezonie.

Trzecie miejsce w sondażu na lider PO zajął Rafał Trzaskowski - 19 proc., który ma zostać kandydatem PO na prezydenta Warszawy. Kolejne miejsce zajęła była premier i szefowa PO Ewa Kopacz - 9 proc., zaś aktualny przewodniczący partii Grzegorz Schetyna zdobył tylko 6 proc. głosów. Mniej zdobyli Hanna Gronkiewicz-Waltz i Bartosz Arłukowicz - po 5 proc.


O wyniki sondażu na lidera PO zapytaliśmy Borysa Budkę. Polityk nie krył zadowolenia: - Zaufanie oczywiście cieszy, ale jak się ma bazować tylko na sondażach, to można szybko upaść. Dlatego najważniejsza jest praca w dobrej drużynie i ja w takiej pracuje. Cieszę się, że jestem drużynie wspólnie z politykami Platformy, z Grzegorzem Schetyną i wieloma innymi - mówi nam. Wiceszef PO dodał, że Polacy wskazali go tuż za Donaldem Tuskiem, bo ostatnio bywa widoczny: - Z racji tego, że moja aktywność jest teraz duża, to jest to odzwierciedlone w sondażu. Każde zaufanie do polityka cieszy, teraz jest czas, by z tego korzystać i dobrą ekipą budować zjednoczoną opozycję. Budka nie chce jednak popadać w samozachwyt i do wyników poparcia podchodzi ostrożnie: - Nie podniecam się sondażami, ale za każdy głos dziękuję. Natomiast pokora i praca są najważniejsze. Bo jak się zbyt ego nadmucha to jest najniebezpieczniejsze dla polityka.

Według politologa prof. Rafała Chwedoruka faktycznie Budka zajął tak wysoką pozycję, bo jest widoczny w mediach: - Wynika to z aktywności medialnej. Wielokrotnie widzieliśmy w sondażach dotyczących personaliów dotyczących przywództwa, że wysokie miejsca zajmują ci, którzy są medialnymi twarzami partii. Tak było choćby z Sikorskim czy Kaliszem, ale to się potem nie przekłada na politykę. Borys Budka kojarzy się z tematami związanymi z sądownictwem, i być może Schetyna powinien znaleźć krąg tematów, z którymi byłby identyfikowany i które pozwoliłyby mu silniej zakorzenić się wśród wyborców PO. Ekspert radzi, by lider PO podążał tym krokiem i znalazł w mediach własną przestrzeń, w której byłby znawcą: - Dla lidera PO ten sondaż to sygnał do tego, by prowadzić aktywniejszą medialnie politykę. A jak politolog ocenia wysoką pozycję Tuska? - Donald Tusk to polityk silnie przypisany do tej partii. Ale to teraz nie ma znaczenia ze względu na jego obecną funkcję. Paradoksalnie ten sondaż to kłopot dla Tuska. Bo gdyby miał startować w wyborach prezydenckich za trzy lata, to silny związek z PO bardzo utrudniłby mu wizerunek polityka ponadpartyjnego.

Sprawdź: Sondaż: ZAKAZ handlu w niedzielę? MIAŻDŻĄCE wyniki

Czytaj: Opole. Groził ŚMIERCIĄ Borysowi Budce! 56-latek wtargnął do biura posła PO

Zobacz: Borys Budka o konsultacjach z prezydentem: Dyskutowaliśmy o sądach i Antonim Macierewiczu

Najnowsze
KOMENTARZE