Szczyt UE w Brukseli. Morawiecki spotkał się z Merkel i Macronem [RELACJA]

2021-10-21 18:58
Mateusz Morawiecki w PE
Autor: AP Mateusz Morawiecki w PE

W czwartek rozpoczął się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Bierze w nim udział premier Mateusz Morawiecki. Podejmowanymi w czasie szczytu tematami są m.in. sprawa podwyżki cen energii, polityka migracyjna i walka z pandemią. Wśród tematów jest też polityka cyfrowa i kwestia transformacji cyfrowej, polityka handlowa oraz spraw polityki migracyjnej. Relacja na SE.pl.

Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w szczycie Unii Europejskiej, który rozpocznie się w czwartek i zakończy w piątek. Szefowie państw i rządów będą w czwartek i piątek rozmawiać o dalszej walce z pandemią koronawirusa, w tym o procesie szczepień oraz koordynacji i przygotowaniach do kolejnej fali pandemii. Unijni liderzy omówią także kwestię podwyżek cen energii, które dotykają obecnie niemal całą Europę. Wśród tematów znajdzie się także polityka cyfrowa i kwestia transformacji cyfrowej, polityka handlowa Wspólnoty oraz implementacja ustaleń czerwcowego szczytu w zakresie polityki migracyjnej. Unijni politycy omówią również stan przygotowań do Szczytu ASEM w dniach 25–26 listopada 2021 r., Szczytu Partnerstwa Wschodniego 15 grudnia 2021 r. oraz działań przed posiedzeniem COP26 w sprawie zmiany klimatu w Glasgow i COP15 w sprawie różnorodności biologicznej w Kunming.

RELACJA ZE SZCZYTU NA SE.PL. Zapraszamy!

15:55 Premier Morawiecki na spotkaniu przed rozpoczęciem Rady Europejskiej z szefami rządów Grupy Wyszehradzkiej.

14:48 Premier Morawiecki przekazał, jakie będą tematy startującego dziś szczytu: - Najważniejszą sprawą poruszaną na dzisiejszym szczycie będzie kwestia rosnących gwałtownie cen energii. Jest to zjawisko, które może znacząco obniżyć wzrost gospodarczy w Europie. Bardzo groźne dla ludzi i dla przedsiębiorców.

14:36 Mateusz Morawiecki na spotkaniu z Angelą Merkel:

13:30 Jeszcze przed startem szczytu premier Mateusz Morawiecki zabrał głos: - Najważniejszą sprawą poruszaną na dzisiejszym szczycie będzie kwestia gwałtownie rosnących cen energii. To zjawisko, które może znacząco obniżyć wzrost gospodarczy w Europie. To zjawisko bardzo groźne dla ludzi, dla przedsiębiorców - powiedział szef polskiego rządu.

12:16 Przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierem Hiszpanii i kanclerz Niemiec oraz z szefami rządów Grupy Wyszehradzkiej, podał na Twitterze rzecznik rządu.

11:26 Przed unijnym szczytem premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek m.in. z ustępującą kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Szef polskiego rządu ma także przewidziane spotkanie koordynacyjne szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. 

Express Biedrzyckiej - Robert Biedroń: Morawiecki gra w ciuciubabkę z Unią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE