Szok! PSL wygrywa wybory samorządowe!

2014-11-22 3:00

Tego nie spodziewali się chyba nawet sami ludowcy. Jak wynika z cząstkowych wyników wyborów samorządowych, w trzech województwach na dziewięć wygrało PSL, w trzech PO, i w trzech PiS. Janusz Piechociński (54 l.) triumfuje, a jego partia po cichu liczy na wynik sięgający nawet 20 proc. w skali całego kraju. Co stoi za wyborczym sukcesem? Ludowcom miały pomóc karty wyborcze wydrukowane w formie książeczek, a nie pojedynczych kartek, które premiowały partię z numerem 1. Jej kandydaci znaleźli się na pierwszej stronie książeczki do głosowania.

Kiedy zamykaliśmy to wydanie gazety, oficjalne wyniki wyborów do Sejmików nie były jeszcze znane. Ale już i tak było widać, że prawdziwym zwycięzcą tych wyborów jest Polskie Stronnictwo Ludowe. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników z dziewięciu województw okazało się, że na Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach oraz w Świętokrzyskiem wyborcy postawili na kolor zielony. To PSL uzyskało tam najlepsze wyniki.

W województwie warmińsko-mazurskim ludowcy otrzymali 37,09 proc. głosów (14 mandatów), PO 26,88 proc. (9 mandatów), PiS 18,84 proc. (6 mandatów), a SLD 8,49 proc. (1 mandat). W porównaniu z wyborami z 2010 r. PSL będzie miało dwa razy więcej mandatów.

Zobacz: ROZWODU Marty Kaczyńskiej i Marcina Dubienieckiego nie będzie?! "Super Express" ustalił jak jest!

W Świętokrzyskiem także zwyciężyli ludowcy, zgarniając 17 z 30 mandatów, 3 przypadły PO, 8 - PiS, a 2 mandaty - SLD.

Wyniki wyborów do sejmiku lubelskiego jako zwycięzcę wskazały PSL (12 mandatów). Partia uzyskała najlepszy wynik, ale dostanie o jeden mandat mniej niż PiS, ponieważ ugrupowanie to wygrało w większej licznie okręgów wyborczych.

Coraz głośniej mówi się o tym, że PSL osiągnęło tak dobry wynik, ponieważ startowało z listy numer jeden, czyli kandydaci ludowców byli na pierwszej stronie książeczki do głosowania. Janusz Piechociński (54 l.), szef PSL, oburza się na takie opinie. - Cztery lata temu "jedynką" było SLD, a mimo to PSL w sejmikach było równie mocne. Moja partia zawdzięcza sukces ciężkiej pracy w regionach - mówi wicepremier.

Nawet eksperci nie potrafią wytłumaczyć tak wysokiego wzrostu poparcia dla ludowców. - Długo będziemy się domyślać, skąd tak dobry wynik PSL. Od ostatnich wyborów nie wydarzyło się nic, co wywołałoby tak gwałtowną zmianę u wyborców. Nazwiska kandydatów tej partii mogły pomóc, ale w niewielkim stopniu - mówi politolog Rafał Chwedoruk (45 l.).

W województwie małopolskim wygrało PiS, zdobywając 17 mandatów, PO będzie mieć 14 mandatów, a PSL 8. W Kujawsko-Pomorskiem PO zdobyło 14 mandatów, PSL 10, PiS 7, a SLD 2. Wybory do opolskiego sejmiku także wygrała PO, zdobywając 9 mandatów, PSL - 8, Mniejszość Niemiecka - 7, PiS - 5 oraz SLD - 1.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail