Te kraje wspierają Ukrainę w wojnie z Rosją. I kto jakiej pomocy udzielił?

i

Autor: AP Te kraje wspierają Ukrainę w wojnie z Rosją. I kto jakiej pomocy udzielił?

Te kraje wspierają Ukrainę w wojnie z Rosją. Żywność, broń, leki, pieniądze. Jak świat pomaga Ukrainie?

2022-02-28 8:31

Od pięciu dni trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Kraj dzielnie broni się przed najeźdźcą, a niemal z całego świata płynie pomoc dla Ukrainy - zarówno dla wojska jak i ludności cywilnej, która ucieka przed koszmarem wojny. Lista krajów i organizacji, które niosą pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy wciąż się wydłuża.

Pomoc z całego świata

Blisko 30 państw, w tym m.in. Wielka Brytania i USA, zdecydowało się przekazać Ukrainie jeszcze więcej broni, amunicji przeciwpancernej, a także środków medycznych. Niemcy zdecydowały się wysłać na Ukrainę tysiąc sztuk broni przeciwpancernej i 500 rakiet ziemia-powietrze typu Stinger. Francja zadeklarowała przekazanie sprzętu wojskowego i przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. Podobną decyzję podjęła również Portugalia. Z Belgii wyruszył konwój z pomocą dla Ukrainy, w którym znajdują się m.in. karabiny maszynowe i paliwo. Hiszpania wysyła na Ukrainę sprzęt wojskowy, kamizelki kuloodporne, wykrywacze min, a także wysłała do Polski dwa samoloty z ponad 20 tonami materiałów ochronnych i leków przeznaczonych dla Ukraińców. W hiszpańskich szpitalach przygotowywane są również miejsca dla rannych. Czechy wysłały na Ukrainę broń i amunicję, a także umożliwiły uchodźcom darmowy transport koleją.

Czytaj też: Ukraina. Rosjanie wysłali specoddziały do zabicia Zełenskiego! Śnieg zakrywa ciała zabitych Rosjan [RELACJA NA ŻYWO]

Setki tysięcy uchodźców z Ukrainy

Z terytorium ogarniętej wojną Ukrainy uciekają setki tysięcy ludności cywilnej. W związku z ogłoszoną w tym kraju powszechną mobilizacją, są to przede wszystkim kobiety i dzieci. Uchodźcy kierują się przede wszystkim w stronę Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii. To właśnie te kraje są pierwszym bezpiecznym przystankiem na drodze ucieczki od wojennego koszmaru.

W pomoc dla uchodźców z Ukrainy aktywnie włączyli się Polacy. To właśnie tutaj przybywa najwięcej osób uciekających przed wojną. Dotychczas Polska przyjęła ponad 100 tysięcy uchodźców. W całym kraju trwają zbiórki niezbędnych rzeczy, Polacy oferują transport i schronienie. W akcję pomocową włączyli się zarówno sami obywatele, jak i samorządy, instytucje i prywatne firmy. Pomoc płynie szerokimi strumieniami. Uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z pomocy medycznej i przejazdów PKP Intercity.

Czytaj też: BBC: W walkach na Ukrainie bierze udział 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy

Podobnie jest na graniczącej z Ukrainą Słowacji. Trwają tam zbiórki darów. Uchodźcy otrzymują schronienie, prawo do pracy, ubezpieczenie zdrowotne i prawo do zasiłków socjalnych. Każdy, kto zdecyduje użyczyć ukraińskim uchodźcom dachu nad głową, może liczyć na wsparcie państwa. Uchodźcy z Ukrainy mogą również za darmo podróżować słowackimi pociągami.

Węgry również zadeklarowały przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. Jak mówił premier Viktor Orbán, kraj przyjmuje wszystkich obywateli i legalnych mieszkańców Ukrainy, niezależnie, czy podlegają oni obowiązkowi poboru do wojsk ukraińskich.

Pomocy uchodźcom udziela również Rumunia i Mołdawia, dokąd z terytorium Ukrainy przyjechało kilkadziesiąt tysięcy osób. Oferowane są mieszkania i możliwość transportu m.in. na Węgry i do Bułgarii.

Czytaj też: Zawieszą lekcje w szkołach z powodu wojny na Ukrainie?! Jest rozporządzenie

Organizacje pomagają Ukrainie

Już w pierwszym dniu inwazji, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdecydowała o przekazaniu dodatkowych 3,5 miliona dolarów z funduszu ratunkowego na zakup i dostawę sprzętu medycznego na Ukrainę. Organizacja Narodów Zjednoczonych przekazała 20 milionów dolarów z Centralnego Funduszu Reagowania Kryzysowego na natychmiastowe zwiększenie pomocy humanitarnej i ochrony ludności cywilnej. W akcję pomocową włączył się również UNICEF.

Wojna na Ukrainie - piąty dzień koszmaru

Poniedziałek, 28 lutego jest piątym dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przypomnijmy, w czwartek 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę niszcząc obiekty infrastruktury wojskowej oraz budynki mieszkalne w różnych częściach kraju. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację. Łącznie w kierunku Ukrainy Rosja wystrzeliła około 320 rakiet, przeważnie balistycznych małego zasięgu.

Czytaj też: Ukraina. Kijów się obronił. "Rosjanie są zmęczeni". Białoruś zaatakuje Ukrainę?

Sonda
Udostępniłbyś swoje mieszkanie uchodźcom z Ukrainy?
Na granicy w Medyce jest dużo więcej samochodów i funkcjonariuszy niż uchodźców, bo ukraińscy pogranicznicy mają spore problemy z odprawą uciekających