Tego jeszcze nie było. Posłanka Lewicy Razem przemawiała w Sejmie po...

2022-01-28 12:00
Sejm przyjął tzw. Lex Czarnek! Odrzucono wniosek o wotum nieufności wobec Bortniczuka
Autor: Marcin Wziontek/SE

Niemałe zaskoczenie mogliśmy dostrzec na twarzach parlamentarzystów, gdy z mównicy zaczęła przemawiać posłanka Lewicy Razem Magdalena Biejat. Jej wystąpienie w całości było bowiem po... hiszpańsku! Jak powszechnie wiadomo, nie jest to język obcy pierwszego wyboru w polskim systemie edukacji. Większość słuchaczy wydawała się nie mieć pojęcia, o czym mówiła Magdalena Biejat. Czego dokładnie dotyczyło jej oryginalne przemówienie?

Magdalena Biejat z Lewicy Razem przemawiała w Sejmie po hiszpańsku. Jej wystąpienie dotyczyło strajku generalnego w zakładach Solaris Bus & Coach. - Solaris jest częścią hiszpańskiej grupy CAF, dlatego zwracam się do was, naszych hiszpańskich przyjaciół, z prośbą o wsparcie i solidarność - apelowała Magdalena Biejat z mównicy sejmowej. Mówiła, że cały koncern CAF osiągnął w ubiegłym roku ponad 22 mln euro zysku, jednak "wykwalifikowani robotnicy z piętnastoletnim stażem wciąż zarabiają równowartość zaledwie 660 euro". - Choć pracownicy oczekiwali podwyżki o równowartości tylko 176 euro, ich postulat został odrzucony - tłumaczyła posłanka.

Zobacz także: Kukiz nie poprze ważnej ustawy Prawa i Sprawiedliwości

Jak podaje Onet, strajk w zakładach Solaris Bus & Coach trwa od poniedziałku. Pracownicy powiedzieli dość nie tylko w głównej siedzibie w Bolechowie pod Poznaniem, ale także w Swarzędzu-Jasinie, Środzie Wielkopolskiej i innych miejscach. Do strajkujących przyjechał m.in. Adrian Zandberg. Do tej pory robotnicy nie mają zamiaru wracać na linię montażową bez osiągnięcia nowego porozumienia.

Sonda
Czy popierasz Lewicę Razem?
Express Biedrzyckiej - Jan Grabiec: Kaczyński ma kompleks, fobię i lęk przed Tuskiem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE