"To szczególne święto". Olga Tokarczuk zostanie uhonorowana

2019-12-10 15:22 DAB
Olga Tokarczuk
Autor: JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News

Taka sytuacja to ciągle rzadkość w polskim parlamencie, tym razem posłowie mają głosować przez aklamację. Koalicja Obywatelska chce, aby Sejm uczcił przyznanie Oldze Tokarczuk nagrody Nobla. Posłowie tego ugrupowania zaprezentowali złożony już wcześniej projekt uchwały w sprawie uhonorowania polskiej noblistki. - "Jest ceniona jako świetny ambasador polskiej kultury" – przekonują.

- „Dzisiaj wyjątkowy dzień dla Polski, dla nas wszystkich. Odebranie nagrody Nobla to szczególne święto, które powinno być również przez Sejm uczczone – mówił we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. - Z tego względu klub Koalicji Obywatelskiej złożył projekt uchwały. Mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu wspólnie przez aklamację podejmiemy uchwałę, w której uhonorujemy panią Olgę Tokarczuk i to wyjątkowe, narodowe święto” - dodał poseł.

W projekcie uchwały "w sprawie wyrażenia uznania dla laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk" czytamy m.in., że "nagroda Nobla przypieczętowała wielkość Olgi Tokarczuk" – informuje portal onet.pl. - "Pisarkę czynią jej książki, nagrody są tylko dodatkiem, ale to co warto podkreślić, to dwa fakty: fakt odwagi i fakt powinności. Odwagi do rozpoznania swojego talentu i powinności czynienia dzięki niemu świata lepszym. Oldze Tokarczuk udało się to w stopniu mistrzowskim" - podkreślono w projekcie.

We wtorek po południu Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za rok 2018, odbierze medal i dyplom podczas uroczystości w Sztokholmie. Posłowie są zgodni, że tak wyjątkowe wydarzenia należy uczcić w specjalny sposób. - „Literatura nie potrzebuje politycznych wiwatów, ale też jest tak, że dzisiaj nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk jest na pewno dla nas powodem do dumy, do tego, że możemy dzisiaj mówić, że polska literatura jest doceniana w świecie, przez czytelników. Jest ceniona jako świetny ambasador polskiej kultury” - stwierdził poseł Rafał Grupiński.