Ukraina ma pierwszą dowódczynię armii! "Rosjanie powinni bać się naszych kobiet" [ZDJĘCIA]

2022-05-28 18:09
Pierwsza dowódczyni sił zbrojnych Ukrainy. Kobiety nie składają broni!
Autor: Facebook Pierwsza dowódczyni sił zbrojnych Ukrainy. Kobiety nie składają broni!

Przed wojną uczyła historii, teraz sama się w niej zapisuje. Ljubow Płaksyuk została pierwszą kobietą-dowódcą jednostki artylerii Sił Zbrojnych Ukrainy. "Boją się naszych męskich bojowników, powinni bać się naszych kobiet o wiele bardziej!" - komentują przedstawiciele Jednostki Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Przed wojną uczyła historii. Oto Ljubow Płaksyuk z Ukrainy

Ljubow Płaksyuk jest pierwszą dowódczynią ukraińskiej armii. Jednostka Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy przedstawiła kobietę w mediach społecznościowych 24 maja, dokładnie 4 miesiące po rosyjskiej inwazji. Jak czytamy, Płaksyuk pochodzi z Żytomierza, a przed wojną była nauczycielką historii. "Teraz sama się w historii zapisała. A przy okazji - w herstorii" - komentuje Witold Szabłowski, dziennikarz Gazety Wyborczej, nawiązując do angielskiego pojęcia historii opisywanej z feministycznej narracji.

Zobacz też: Cud narodzin w ukraińskim szpitalu! Na świat przyszły trojaczki. "Nasze światełka w tunelu"

Kobiety w ukraińskiej armii! Kobiety nie składają broni. Zobacz, jak Ukrainki walczą na froncie [ZDJĘCIA]

Ljubow Płaksyuk, pierwsza ukraińska dowódczyni. Kim jest?

Jednostka Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy podaje krótką historię ukraińskiej dowódczyni. Pochodzi z Żytomierza, a przed wojną uczyła historii. "Jest związana z Siłami Zbrojnymi Ukrainy od 2016 r. Jej kariera wojskowa przebiegała według "klasycznego scenariusza", od operatora radiotelefonu do dowódcy" - czytamy. Jednostka podaje też słowa samej bohaterki. 

Kiedy zobaczyłem "Giacint-C" (broń artyleryjska - red.) i po raz pierwszy przejechałem się samochodem, którego bulgot zapierał dech w piersiach, wiedziałem - to jest moje!

Płaksyuk już w 2019 r. brała udział w szkoleniach strzelniczych i akcjach bojowych na terenie kraju - tym samym uzyskując tytuł podporucznika. A później została pierwszą kobietą, która wstąpiła do jednostki artyleryjskiej ZSU. 24 lutego 2022 roku, pierwszego dnia wojny rozpętanej przez rosyjski reżim, była dowódcą baterii artylerii samobieżnej.  - Dzięki swoim umiejętnościom potrafiła szybko reagować na zmiany sytuacji i podejmować optymalne decyzje, szybko rozmieszczając swoje stanowiska strzeleckie i obliczając poprawki do ostrzału - siły rosyjskie poniosły straszliwe straty w sprzęcie i ostrej amunicji pod ogniem brygady artylerii - podaje jednostka. I dodaje subtelnie: "Boją się naszych męskich bojowników, powinni bać się naszych kobiet o wiele bardziej!"

Sonda
Czy kobiety w Polsce są traktowane jako obiekty seksualne?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE