Uratowani przed pandemią? Minister Czarnek zapowiada POLSKĄ szczepionkę na koronawirusa

2021-01-27 10:58 Jacek Prusinowski pmar
Przemysław Czarnek
Autor: MAREK KUDELSKI/ SUPER EXPRESS Przemysław Czarnek

Choć rozpoczął się już w naszym kraju Narodowy Program Szczepień, to wciąż nie słychać, aby zniesione miały zostać wprowadzone przez rząd obostrzenia. Co więcej, wiadomo już, że nastąpią opóźnienia w dostawie szczepionek od Pfizera i Moderny, co wydłuży kolejki do szczepień. Jak się jednak okazuje, jest nadzieja w narodzie! Przemysław Czarnek goszcząc w środę w "Sednie sprawy" Radia Plus zaskakująco zdradził, że "dołoży wszelkich starań", aby powstała polska szczepionka na koronawirusa! To nie był jedyny ciekawy aspekt tej rozmowy...

Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki został zapytany przez Jacka Prusinowskiego o to, czy polscy naukowcy pracują nad własną szczepionką na koronawirusa. - Przy produkcji szczepionki potrzebny jest proces, cały przemysł produkcyjny, który niestety rozwinięty jest lepiej w innych krajach i to ogranicza nas rzeczywiście w tych działaniach. Lepiej to mieć dlatego w tym kierunku prace w niektórych ośrodkach zmierzają -  odpowiedział zdecydowanie. Dopytywany, czy to nie powinien być obecnie główny cel dla polskiej nauki, Czarnek nie miał żadnych wątpliwości. - Dla polskiej nauki celem nr 1 jest zwalczenie pandemii koronawirusa, dlatego nasi naukowcy pochylają się nad tym tematem i dlatego opracowali na przykład szybkie testy w instytutach PAN. Nie powiem czy będzie polska szczepionka bo nie jestem naukowcem, który jest w stanie ją opracować. Mogę jednak powiedzieć, że dołożę wszelkich starań aby była - zapowiedział twardo.

Czy szczepionka na Covid-19 powinna być obowiązkowa? Odpowiedz w naszej sondzie:

Minister Czarnek był też pytany o to, czy poseł Zbigniew Girzyński miał prawo się zaszczepić, jeżeli na jego uczelni (UMK) jest wydział lekarski. - To jest uczelnia niemedyczna, natomiast ma wydział medyczny. W moim przekonaniu nie mógł się zaszczepić. Wyjaśnienia są logiczne, ale mogą to ocenić wyłącznie negatywne. Z punktu widzenia ministra edukacji i nauki będę przyglądał się temu procesowi podejmowanemu przez rektora UMK w grudniu 2020 roku - ocenił bezkompromisowo.

Sprawdź: Kaczyński zawiesza ważnego posła PiS. Girzyński: postąpiłem od A do Z zgodnie z prawem

Przemysław Czarnek komentował też nasze doniesienia w sprawie 700 tysięcy złotych przeznaczonych na nagrody w jego resorcie. - Kłamstwo. Decyzja Pana Premiera została wykonana. To nagrody okrojone o ponad połowę w stosunku do ubiegłych lat, z uwagi na decyzję Pana Premiera z wiosny ubiegłego roku. Decyzja o całkowitym zablokowaniu nagród przyszła kilka tygodni po wypłacie i po decyzji o wypłaceniu nagród w MEN. Oddziaływała również na ministerstwo nauki bo w tym segmencie nagrody nie zostały wypłacone - stwierdził.

Zobacz szczegóły: Wielkie nagrody w Ministerstwie Edukacji. Czarnek NIE SKĄPI grosza, 700 tysięcy na premie

Sedno Sprawy - Przemysław Czarnek
Najnowsze
KOMENTARZE