Watykan nie da sądom dokumentów o pedofilii w polskim Kościele? Wyciekła "instrukcja Stolicy Apostolskiej"

2022-01-18 9:35
Watykan nie da sądom dokumentów o pedofilii w Kościele? Wyciekła instrukcja Stolicy Apostolskiej
Autor: AP, MARCIN SMULCZYŃSKI/SUPER EXPRESS Watykan nie da sądom dokumentów o pedofilii w Kościele? Wyciekła "instrukcja Stolicy Apostolskiej"

Ani Państwowa Komisja ds. Pedofilii, ani prokuratorzy czy nawet sądy, nie dostaną od polskich biskupów żadnych dokumentów z kanonicznych postępowań ws. pedofilii w Kościele. "Rzeczpospolita" informuje, że dziennikarze gazety dotarli do "przeznaczonej do użytku wewnętrznego instrukcji Stolicy Apostolskiej, w której wyjaśnia ona zasady udostępniania kościelnych akt". Czego ma oczekiwać Watykan od polskich hierarchów?

Instrukcja z Watykanu, dotycząca udostępniania akt kościelnych ws. pedofilii wśród duchownych, miała zostać rozesłana około miesiąc temu przez abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Jak informuje "Rzeczpospolita", dokument dotarł do wszystkich diecezji oraz kurii zakonnych nad Wisłą. - Wynika z niego wprost, że akta postępowań kanonicznych może przekazywać tylko Watykan, nawet jeśli kurie biskupie mają ich kopie. Sądy i prokuratury mogą prosić za Spiżową Bramą o wgląd w akta, ale tylko na drodze międzynarodowej pomocy prawnej - podaje "Rzeczpospolita". Do instrukcji przesłanej wszystkim biskupom przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce załączone miały być także uwagi Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.

Zobacz także: Pedofilia w Kościele: Ci księża trafili przed sąd. Historie ich ofiar są szokujące!

Z dokumentu, do którego dotarła "Rzeczpospolita" ma wynikać, że wskazówki o nieudostępnianiu akt kościelnych nie dotyczą wyłącznie komisji, ale także wszystkich instytucji państwowego wymiaru sprawiedliwości.

Sonda
Czy pedofilia w Kościele to poważny problem?

- Oznacza to na przykład, że Sąd w Chodzieży, przed którym toczy się sprawa byłego już księdza oskarżonego o wykorzystywanie seksualne ministranta, nie zobaczy na razie dokumentów z postępowania kanonicznego, które stara się uzyskać od archidiecezji poznańskiej, a które, jak wskazuje kuria, są właśnie w Watykanie. Oznacza to też, że dokumentów dotyczących ks. Arkadiusza H., antybohatera filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" oraz kościelnego dochodzenia w sprawie bp. Edwarda Janiaka nie ujrzy sąd w Kaliszu, przed którym poszkodowani przez ks. H. bracia Jakub i Bartłomiej Pankowiakowie walczą o milion złotych zadośćuczynienia - informuje "Rzeczpospolita".

Tomasz Terlikowski: Nie widzę woli Ziobry w zwalczaniu pedofilii w Kościele [Super Raport]

Dokument opatrzony pieczęcią Nuncjatury Apostolskiej ma mieć dziesięć punktów. Z doniesień wynika, że zachęca biskupów oraz przełożonych zakonnych do współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości, jednak "ściśle określa granice".

Galeria poniżej: Pedofilia w Kościele: Ci księża trafili przed sąd. Historie ich ofiar są SZOKUJĄCE

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE