Trzecia fala pandemii. Aż dwa razy więcej zakażonych! Za chustę na twarzy zapłacimy mandat

2021-02-25 6:00 abr
WHO zaleca nosić maseczki. Wydała nowe rekomendacje
Autor: Getty Images

Rząd zakazuje noszenia chust i przyłbic – obowiązkowe będą maseczki. Od najbliższej soboty zaczną obowiązywać nowe regulacje, które mają chronić nas przed rozwojem trzeciej fali koronawirusa. Osoby, które wjadą do Polski z Czech i Słowacji będą musiały przejść 10-dniową kwarantannę. Na Warmii i Mazurach wrócą zniesione dwa tygodnie temu restrykcje.

Trzecia fala pandemii się rozpędza. W środę resort zdrowia odnotował dwukrotnie więcej (12 146) nowych zakażeń niż dzień wcześniej. Na razie nie zostaną wprowadzone nowe obostrzenia w całym kraju. Jedyną istotną zmianą, która zacznie obowiązywać nas od najbliższej soboty, jest obowiązek noszenia na twarzy maseczek. – Muszą to być różnego rodzaju maseczki, które szczelnie zakrywają naszą twarz, chroniąc nas przed wirusem – podkreśla Anna Paradowska-Stankiewicz, epidemiolog z Państwowego Zakładu Higieny. – Najlepsze będą maseczki chirurgiczne klasy FFP2 i FFP3, ale nie będzie to wymogiem. Natomiast nie będzie można zamiast maseczek nosić szalików, chust, przyłbic ani „kominów”. Przyłbice mogą być nadal używane, ale jako dodatek do maseczki – dodała.

ZOBACZ TEŻ:

Duda zachęca do zimowego szaleństwa, a rząd szykuje nowe obostrzenia. Przyłbice do kosza!

dr Maciej Hamankiewicz: Mówienie o falach epidemii jest niepotrzebne. Przed nami jeszcze wiele fal [Super Raport]

Ponieważ w Czechach i na Słowacji są duże ogniska koronawirusa, od soboty rząd wprowadza obowiązkową 10-dniową kwarantannę dla osób, które przekroczą naszą południową granicę. Unikną jej osoby z negatywnym wynikiem testu, który będą musiały przedstawić celnikom.

Regionem, który obecnie przoduje w liczbie zachorowań, jest województwo warmińsko-mazurskie. – Dlatego na Warmii i Mazurach przywracamy zniesione niedawne obostrzenia. Od soboty zamknięte będą galerie handlowe, kina, teatry i baseny. Uczniowie klas 1–3 przejdą na nauczanie zdalne, co ogłosi wkrótce minister edukacji Przemysław Czarnek – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski (48 l.).

W pozostałych województwach galerie, teatry, kina, muzea, a także stoki narciarskie i baseny będą nadal otwarte, przynajmniej do 14 marca. Nie wiadomo jeszcze, czy rząd wprowadzi nowe obostrzenia lub ich poluzowanie przed Świętami Wielkanocnymi.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze